en de voorwaarden, waaraan de nieuwe eigenaar zich diende te houden. Verrassend was de overeenkomst met de situatie op een stadsplattegrond uit 1578. Daar op geeft Thomas Thomasz. de drie huisjes ten zuiden van de Beek (nrs. 13-15-17) eveneens weer met de nok evenwijdig aan de gracht en het vierde huis (nr. 19) met de nok haaks daarop. Deze panden blijkt Thomas Thomasz. dus zeer betrouwbaar in kaart te hebben ge bracht. Begin 17de eeuw Seeger van den Dorpe en zijn vrouw Maycken zijn vijf jaar eigenaar geweest van nr. 17 en hebben in die tijd het aanzien van het pand drastisch veranderd. Het kleine, lage huisje werd omstreeks 1610 verbouwd tot een groot, nieuw huis met een trapgevel, waar het uit hangbord de gecroonde gerechticheyt werd uitgehan gen. Wanneer in 1612 dit huis wordt verkocht is de prijs behoorlijk gestegen: van 950 tot 1900 carolus gul dens8). De zijmuur met nr. 19 is nu, tot aan de achter gevel van nr. 17, gemeenschappelijk geworden, evenals de loden dakgoot. Dat betekent dat ook het kleine huis je van timmerman Claes Dircxs op nr. 19 inmiddels plaats heeft gemaakt voor een nieuw, groter pand, dat iets dieper moet zijn geweest dan het huis van Seeger van den Dorpe, omdat de zijmuur slechts tot de achter gevel van nr. 17 gemeenschappelijk is. Al met al blijkt dus dat Gedempte Oude Gracht 17 en 19 omstreeks 1610 gebouwd moeten zijn. Opdrachtge ver voor nr. 17 waren Maycken en Seeger van den Dor pe en de timmerman Claes Dircxs voor nr. 19. De gecroonde In 1612 wordt mr. Jan Claesz. van Oldenborne ei- gerechticheyt genaar van nr. 17, het huis daar de gecroonde gerech ticheyt uuythangt9). Mr. Jan was chirurgijn. Hij bezat meerdere huizen in de stad. Het is dan ook niet zeker of mr. Jan met zijn vrouw Trijntje Jansdr. en de kin deren het huis zelf heeft bewoond. Na het overlijden van hun ouders verkopen de kinderen Van Oldenborne het huis in 1620 aan Jan Matheusz.10), die het op zijn beurt in 1625 overdraagt aan Laurens Geraertsz.11). Laurens Geraertsz. verhuurt het huis voor 60 pond per jaar12). Na zijn dood laat hij het na aan zijn enige doch ter Janneke, gehuwd met de Amsterdamse koopman Lourens van Otteren. Zij zien blijkbaar liever geld, want in 1634 verkoopt Van Otteren het huis voor 1200 carolus guldens aan zijn schoonmoeder Lijntgen Jans- 128

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 130