■m ich *nst ar- len 10k C9) nas Familie Den Otter ge- vijf ijd Iet tot uit- an- rijs >ul- :er- lals jis- lels dat ger ler en ge- ior- ei- ch- zat ker :in- ien rne djn per ch- ïan dd, ns- dr., de weduwe van Laurens Geraertsz.13). Wanneer Lijntgen in 1651 het huis, dat nog steeds wordt ver huurd, overdraagt aan Huybert Theunisz. hangt daar nog altijd de gecroonde gerechticheyt uit14). Eind 17de eeuw verdwijnt dit uithangbord. Gezien het steentje met een acanthusbladornament in de gevel heeft er ook op nr. 19 in de 17de eeuw een uithangbord uitgehangen. Waarschijnlijk van timmer man Claes Dircxs, die er zelf woonde met zijn vrouw Tryn Gerritsdr. en hun kinderen Styntje en Gerrit. In 1620 overlijdt Trijn en verkoopt Claes het huis aan zijn zoon Gerrit, die dan pas getrouwd is met Hillegon- da Erasmusdr.15). Zelf neemt Claes zijn intrek in het Leprooshuis, waar hij zich - wellicht met het geld van de verkoop - als provenier heeft ingekocht en zich zo voor de rest van zijn leven heeft verzekerd van onder dak en verzorging. Gerrit en Hillegonda wonen aan de gracht, waar Ger rit, die zich voluit Gerrit Claesz. den Otter noemt, als timmerman en houtkoper in hun levensonderhoud voorziet16). Wanneer Hillegonda een paar jaar later overlijdt blijft Gerrit alleen met hun zoontje Erasmus achter. Hij hertrouwt daarop in 1638 met de weduwe Cornelia Jansdr. de Wit. Zij brengt haar dochtertje Cornelia van Heussen mee. Van het een komt het an der: in 1652 wordt het huwelijk gesloten tussen hun kinderen Erasmus en Cornelia. Gerrit en Cornelia ver huizen naar de Burgwal. Vermoedelijk betrekt het jon ge paar dan het huis aan de gracht. Erasmus den Otter was werkzaam als landmeter, maar ook noemde hij zichzelf wel architect. Hij was actief betrokken bij de uitvoering van allerlei bouwopdrachten van de stad. Zo was hij onder meer samen met Salomon de Bray en Andries van der Walle in de jaren zestig verantwoorde lijk voor verschillende ontwerpen voor een nieuwe uit leg van de stad. Hij was een welgesteld man. In 1659 koopt Erasmus een groot huis int beste vande Lange Bagijne straet en verhuist mogelijk daarheen. Uit het huwelijk van Erasmus en Cornelia worden vier dochters geboren: Margaretha, Hillegonda, Christina en Catharina. Vermoedelijk hebben zij na de dood van hun vader in 1688, die toen al jaren weduwnaar was, het huis in eerste instantie verhuurd, onder meer aan een lakenverver. In 1714 besluiten zij het huis tegen woordig synde een verwery te verkopen17). Nieuwe ei genaar wordt dan de lakenverver Christiaan van Hec- ken. !00 129

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 131