dag een gat door de muur gehakt en daar een ijzeren balk in gelegen op een 1/2 steens muur, een 1/2 uur na de tijd verscheen onder de ijzeren balk een scheur in de muur van 130 lengte en wordt groot er nu steekt de balk van binnen een stuk in mijn gang, dit kan toch niet met u voor kennes en goedkeuring zijn. Dit schrijf ik heden nacht 3 uur, daar het 2 maal zeer sterk kraakte26). Hoe het probleem is opgelost is niet bekend, de verbouwing bij Möhring werd in ieder geval gewoon afgemaakt. Nr. 19 krijgt pas in 1925 een winkelfunctie, wanneer de smid E.H. Belkega er zijn haarden en kachels gaat verkopen. Nadat er vergunning is verleend om een woonvertrek aan het pand te onttrekken wordt de woonkamer op de begane grond ingericht tot winkel en de onderpui gewijzigd in een winkelpui met een etala- geraam27). In de vijftiger jaren ruimen de kachels het veld voor J.C. Commandeur, speciaalzaak in Indische gerechten en artikelen. Wanneer er in 1977 behoefte ontstaat aan een grotere winkelruimte wordt de begane grond van nr. 17 bij die van nr. 19 getrokken. De restauratie van beide panden was tevens aanleiding om ook de winkel een kleine verbouwing te laten onder gaan. Tenslotte kon op 2 december 1986 de restauratie officieel en feestelijk worden afgesloten. Na een jaar was Toko Commandeur weer geheel in bedrijf. Evenals in de 17de eeuw siert een uithangteken weer deze his torische gevels. Kunstenaar Ab Vermeulen maakte een uit twee wadjans bestaand uithangbord. Daarmee is de nering die binnen wordt uitgeoefend buiten duidelijk zichtbaar geworden. Evenals in de 17de eeuw hangt er op nr. 19 weer een uithang bord uit, een modern uithang teken bestaande uit twee wad jans (foto Histovisie) 132

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 134