MR. C. W. D. VRIJLAND Bleek-en-Berg Hier maecktmen't lijwaet wit/ Hier bleijktmen 't graeuwe garen. Samuel Ampzing Zoals men op het Frans Halsplein in Haarlem niet het standbeeld van Frans Hals zal aantreffen-dit staat in het Florapark-, zo zal men in de omgeving van het Blekenbergplein en aan de Blekenbergstraat tever geefs zoeken naar de blekerij/buitenplaats/boerderij 'Bleekenberg'. Gelegen op Bloemendaals gebied aan de voet der duinen tussen het meertje van Caprera en 'Meerenberg' (nu: Provinciaal Ziekenhuis) lijkt een naamgeving in Haarlem niet onmiddellijk voor de hand liggend. Als eigenaren van de blekerijen langs de duinen traden naast de stad Haarlem en de daar gevestigde godshui zen tegen het einde van de 16de en het begin van de 17de eeuw vaak kooplieden op uit Haarlem, maar ook uit Amsterdam. Vrijwel allen handelden in as en/of zeep, onmisbaar bij het bleekproces. Om er enkelen te noemen: Van Beeck, De Clercq, Crommelin, Hooff- man, De Wael(e). Talrijke blekerijen waren met zware hypotheken, toen losrenten geheten, belast. Meestal kwamen die kooplieden als voornaamste schuldeisers in het bezit der bedrijven.1) Zo was tegen het einde van de 16de eeuw Pieter de Wael eigenaar geworden van twee langs de duinvoet naast elkaar gelegen blekerijen onder Aelbertsbergh (Bloemendaal), een terrein ongeveer begrensd in het Noorden door de gronden van het Provinciaal Zieken huis ('Meerenberg'), in het Westen en Zuiden door de Bergweg2) en in het Oosten door de Brederodelaan. De Waels kleinzoon Jacob verkoopt op 3 Maart 1638 een lijwaet en een camerixdoek blekerij met woonhuys voor 2.800,aan Jan van Kinckhuysen te Amster dam. In de jaren negentig der eeuw als ook Van Kinck- huysens weduwe Pietertje Willems is overleden, ont staan er moeilijkheden over de nalatenschap van het echtpaar, die behalve de blekerijen ook nog twee ach terhuizen te Amsterdam omvatte. Eerst op 6 Maart 1698 verkopen de erfgenamen aan de gebruiker Gillis 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 137