rose poten. Als zijn gasten staan genoteerd: minister Van Hall, de Bloemendaalse burgemeester J. P. Lon- bar Petri, diens Haarlemse ambtgenoot mr. E. A. Jor- dens, de Officier van Justitie bij de Haarlemse Recht bank mr. A. A. del Court van Krimpen, die 's zomers op 'Rooswijck' verbleef tussen Beverwijk en Wijk aan Zee, een 66 H.A. grote plaats, waaraan door de activi teiten van de Hoogovens alleen nog maar een vage herinnering over is. Verder A. N. Bijvoet, wethouder van Bloemendaal, bewoner van het Overveense 'Schoonoord'6), J. W. Kerkhoven, makelaar te Amster dam, e.a. Negenenzestig jaar oud stierf Croockewit op 10 Ok tober 1879 te Bloemendaal. 'Bleek-en-Berg' werd door zijn erven op 22 April van het volgende jaar verkocht aan Willem Borski 11, die er zijn Elswoutse bezittingen mee vergrootte. Van der Fange bleef pachter voor 600,per jaar. In 1888 werd hij als zodanig opge volgd door het echtpaar A. Bulters-Voorting. In de ja ren die volgden, werd aan het onderhoud van de boer derij grote aandacht besteed. Zo werd de oude wankele houten koestal door een stenen vervangen. Naar Bul- ters mij eens vertelde, werd de stoot daartoe gegeven tijdens een bezoek van mijn grootvader. Tijdens diens oculaire inspectie begon de in de stal aanwezige stier plotseling met grote kracht aan zijn kettingen te ruk ken. Door de 'hechtheid' van het bouwwerk eenzelfde lot vrezend als weleer Simson voor de vorsten der Filis tijnen in petto had, nam mijn grootvader ijlings de wijk. Nog in hetzelfde jaar verrees de inmiddels al weer afgebroken stenen stalling. De Bergweg langs 'Bleek-en-Berg' had vroeger een an der beloop dan thans. Beginnende bij de Zomerzorger- laan liep hij achter het Huis te Bloemendaal of Ael- bertsberg door het overbos van Caprera, vervolgens dicht langs de boerderij en vandaar verder noord waarts langs de duinvoet door 'Meer-en-Berg', waar hij nog hier en daar te onderkennen valt. In de tweede helft van de 19de eeuw werd de weg even voorbij 'Bleek- en-Berg' haaks erop met een grote bocht naar het wes ten verlegd over de hoge duinen om bij Brederode uit te komen. Vandaar de naam: Bergweg. Toen het fiet sen in het begin van de 20ste eeuw meer en meer in zwang kwam, gebeurde het herhaaldelijk dat fietsers met te hoge snelheid het duin afkwamen, de macht over hun rijwiel verloren en dan pardoes uit de haakse bocht met fiets en al tussen de koeien in het lager ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 142