legen weiland verzeilden, soms vrij ernstig gekwetst. Nu had Bulters een uiterst trouwe en toegewijde knecht, met name Frans, een man met een zeer beperkt verstand en met een horrelvoet. Frans was de aange wezene om in noodgevallen naar Bloemendaal te lopen om medische hulp te verkrijgen. Deze gedwongen wan delingen verdroten de strompelaar in die mate, dat hij ter plaatse een waarschuwingsbord neerzette - een plank aan een paal gespijkerd-met de duidelijk ver staanbare tekst: ROTDRAAI. Voor het overige had het leven op 'Bleek-en-Berg' zijn rustige gang. Gedurende de zomermaanden werd soms een gedeelte van het boerenhuis verhuurd aan meestal dezelfde stedelingen, die er een gezonde vakantie pas seerden. Bulters, in blauwe kiel, pet op het hoofd, met witte klompen, druk pratend en van een gulhartige vrolijkheid, was een bekende figuur, gezeten in zijn Utrechts wagentje met een bedaagd schimmeltje er voor. In 1938 vierde het hoogbejaarde echtpaar zijn gouden bruiloft. Er werd uitbundig feest gevierd en de boerderij was met schijnwerpers verlicht. Korte tijd na dit hoogtepunt trof de bewoners van 'Bleek-en-Berg' het onafwendbare lot. Na beider overlijden was het met 'Bleek-en-Berg', één der laatste duinboerderijen bij Bloemendaal, gedaan. In 1939 nemen padvinders hun intrek op de zolder. Het woongedeelte wordt ver huurd aan het echtpaar Kranenburg. In de jaren vijftig valt het condominium Elswout uiteen. Door koop wordt de gemeente Bloemendaal in 1959 eigenares van 'Bleek-en-Berg'. Dan worden sportvelden aangelegd en reeds aanwezige terreinen uitgebreid en verbeterd. Er komen lichtmas ten en hekwerken en naast de boerderij verrijst een onduidelijk bouwsel. Het uitzicht van de Brederodelaan op de beboste duin rand met het oude 'Bleek-en-Berg' is verstoord, zoals dat helaas ook het geval is in de omgeving van het Meertje van Caprera. Bloemendaal houde tenminste een waakzaam oog op het intact houden van het unie ke, ongerepte uitzicht over de Vogelenzangse weiden. Bron: Archief 'Bleek-en-Berg', in oud-archief gemeente Bloemen daal. 1 S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus, Geschiedenis der Haarlemmer Bleekerijen (Amsterdam, 1936), p. 105. 2 De Waels bezit werd in het zuiden begrensd door de 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 143