INGE DE WILDE Carolina Lacet (1856-1920) De petite histoire van vrouwenkiesrecht en vrijdenkerij Het simpele ingezonden briefje dat een Haarlemse kleermakersdochter in 1881 aan Recht voor Allen stuurde was voldoende om haar een plaats te bezorgen in de geschiedenis van de arbeidersbeweging.1) Maar de 25-jarige Carolina Lacet had in haar stukje dan ook om vrouwenkiesrecht gevraagd en dat was in het socialistische weekblad nog niet eerder gebeurd.2) Naaister en socialiste Carolina Lacet werd op 27 juli 1856 in de Zuiderstraat 14 te Haarlem geboren als dochter van kleermaker Ka- rel Lacet en Elizabeth Kloos, die tot haar huwelijk dienstbode was geweest.3) De Lacets stamden af van de Hugenoten. Zelf schreven ze hun naam meestal als Laget, waardoor die ongetwijfeld in hun ogen een nog iets Franser accent kreeg. Voor de burgerlijke stand was het gezin Nederlands Hervormd, maar in de praktijk had de kerk voor hen geen betekenis meer. Socialisme en vrijdenkerij waren er voor in de plaats gekomen en beide hebben Carolina sterk beïnvloed. Lacet en Karei jr., een van zijn zoons, drie jaar jonger dan Carolina, behoorden tot de nog kleine groep arbei ders die rond 1875 de socialistische dromen in daden begonnen om te zetten. Zij raakten bevriend met Hen drik Gerhard, oprichter van een van de eerste vakvere nigingen in ons land, de kleermakersvereniging 'Voor uitgang door Broederschap',4) en met hem schaarden ze zich in 1878 achter Domela Nieuwenhuis en zijn Sociaal-Democratische Bond (sdb).5) Karei Lacet jr. werd secretaris van de Haarlemse afde ling van de sdb en verzorgde de mededelingen over plaatselijke activiteiten in Recht voor Allen, het week blad van de Bond, waar Domela Nieuwenhuis in maart 1879 mee was gestart. Drie dingen had Carolina met haar vader en broer ge meen. Ze deelde hun socialistische idealen, raakte in de ban van de vrijdenkerij en verdiende haar brood 143

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 145