re vrouwen zullen er niet zijn geweest, want in de be ginjaren van de Bond bezochten vrouwen wel 'gezellige bijeenkomsten', maar aan politieke discussies en activi teiten namen ze nog nauwelijks deel.9) Hendrik Krijthe, 56-jarige landeigenaar uit Coevorden en socialist, was een goed vriend van Ferdinand Do- mela Nieuwenhuis. Hij was een veel gevraagd spreker op politieke bijeenkomsten en was dol op polemiseren en het schrijven van open-brieven en brochures in een overigens buitengewoon wijdlopige stijl. Zijn biograaf Buning noemt hem de 'landman-wijsgeer van Coevor den', juist vanwege zijn beschouwingen over levensbe schouwelijke kwesties en over het Christelijk geloof waar hij overigens in de loop van zijn leven steeds meer afstand toe zou nemen.10) Op die tiende november sprak hij over de noodzaak tot invoering van Algemeen Stemrecht en pleitte voor de opheffing van het toen geldende en door de socialisten gelaakte censuskies recht, dat alleen aan bepaalde groepen belastingbeta lers stemrecht verleende. De week na zijn lezing schreef Carolina in het reeds genoemde ingezonden briefje in Recht voor Allen dat Krijthe niet over algemeen, maar over 'half stemrecht' had gesproken, omdat hij het vrouwenkiesrecht buiten beschouwing had gelaten. Al te hard kan men hem daar niet over vallen, want onder socialisten was het vrouwenkiesrecht in die jaren nog geen strijdpunt, net it- zo min trouwens als in liberale kring. Daar gaf Aletta es Jacobs pas in 1883 het startsein tot actie door (tever- ;n geefs) om een stembiljet te vragen voor de op handen e- zijnde Kamerverkiezingen, waarmee ze definitief het in initiatief van Carolina overnam. 2, Carolina of de roeping Natuurlijk liet Krijthe het er niet bij zitten. Al in het \d der vrouw nummer van de week daarop antwoordde hij dat hij al ie lang zwanger ging van het plan, om eens te spreken ia over Stemrecht in betrekking tot het vrouwelijk ge in slacht. De cordate opvordering van Carolina zou de le verl os si ng verh aas ten.11) Vijf maanden later was het zover. Op woensdag 5 april, des avonds ten 8V2 ure sprak Krijthe weer in Haarlem, le nu in de Bovenzaal van de Sociëteit 'De Vereeniging'. Ie Hij kondigde maar liefst twee onderwerpen aan: 'De i', Vrije School in beginsel en toepassing' en 'De roeping i- der vrouw'. Om vooral de komst van vrouwen te stimu- leren schreef secretaris Karei Lacet in Recht voorAl- 145

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 147