De redactie van Recht voor Allen antwoordde op 8 juli dat Krijthes oplossing de bestendiging is van het be staande. Zij vond dat de roeping der vrouw te eng, te bekrompen [was] opgevat en zij betwijfelde of Carolina met de inhoud van de naar haar genoemde brochure wel zo gelukkig zou zijn. Krijthe haastte zich op 15 juli met ronde woorden te verklaren dat men zijn bedoelingen verkeerd begrepen had en dat hij vóór algemeen stemrecht was, ook daaronder de vrouwen begrepen. Op deze wijze werd hij door de redactie min of meer tot een stellingname gedwongen, waar hij uit zichzelf nog niet toe gekomen was. Carolina wist beter wat ze wilde. In een stukje van 22 juli schreef ze dat de vrouw zelve moet optreden om hare rechten te ver krijgen die zij dunkt mij) door met de mannenwereld saam te gaan niet zoo gemakkelijk zal verwerven. Dit was een dissident geluid in de Bond, omdat deze zich op het standpunt stelde dat arbeiders en arbeid sters op dezelfde wijze werden onderdrukt door de heersende klasse en samen daartegen moesten strijden. Te laag loon van de man dwong de getrouwde vrouw te gaan werken, waardoor ze haar 'natuurlijke roeping' als moeder en echtgenote niet kon volgen. Getrouwde arbeidersvrouwen die hun tijd en energie tussen huis houding en fabrieksarbeid moesen verdelen sprak dit natuurlijk aan, maar voor Carolina lag het anders, om dat zij ongetrouwd was en dat ook zou blijven. Maar voor een aparte vrouwenbeweging was in de be gintijd van de sdb nog geen plaats. Juridische en po litieke gelijkstelling van man en vrouw stond in het program, maar de Bond liet zich er nog weinig aan gelegen liggen. En ook de arbeidersvrouwen zelf zagen het nut ervan nog niet in. De eerste vrouwenvereniging binnen de sdb werd pas in 1885 opgericht.15) Carolina was drie jaar te vroeg en haar cri de coeur bleef dan ook zonder gevolg. Aletta Jacobs als Krijthe had inmiddels niet stil gezeten, maar zijn werk- recensente je ter recensie aangeboden aan De Dageraad, het blad van de gelijknamige vrijdenkersvereniging, waar het een illustere recensente kreeg. In het augustusnummer debuteerde de jonge dr. Aletta Jacobs met een bespre king ervan. In krachtige taal en ondertekend met haar initialen A.H.J. veegde ze de vloer met de opvattingen van Krijthe aan.16) De positie van de vrouw in de maat schappij vergeleek ze met die van een man, die om familiebelangen heimelijk in een krankzinnigen-ge- 147

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 149