sticht werd gebracht, daar zoo lang en zoo dikwijls over zijne krankzinnigheid hoorde spreken, dat hij ten laatste zelf aan zijn verstand ging twijfelen. Krijthe liet zich weer niet onbetuigd. In een artikel dat twee maal zo lang was als de kritiek van Aletta Jacobs schreef hij te weten wie achter de letters A.H.J. schuil ging, ja hij had inmiddels zelfs met haar kennis ge maakt en ontdekt dat wat het echt vrouwelijke betreft van Aletta gezegd kon worden Sie sind besser als Ihr Ruf. Voor de redactie aanleiding in een voetnoot te vragen of de 'Ruf van A.H.J. dan niet deugde. Krijt- hes onzakelijke betoog mondde uit in de wens dat Alet ta Jacobs spoedig een man mocht ontmoeten die zij beminde, want zo citeerde hij Alexander Dumas, Er is maar één God, en voor de liefhebbende vrouw is dit de man, dien zij liefheeft.11) Krijthe wist niet dat Aletta Jacobs haar toekomstige echtgenoot al ontmoet had. De radicaal en feminist Carel Victor Gerritsen had na de promotie van Aletta Jacobs in 1879 contact met haar gezocht. Hij introduceerde haar bij zijn vrienden Bradlaugh en Truelove, Engelse vrijdenkers, en via Gerritsen werd Aletta Jacobs in het begin van de jaren tachtig ook opgenomen in de Nederlandse vrijdenkers vereniging 'De Dageraad', waar Gerritsen bestuurslid van was. Vrijdenkster 'De Dageraad' had al eerder vrouwelijke leden gehad en over de 'vrouwenkwestie' werd vanaf de jaren zestig gediscussieerd, hoewel maar zelden over de positie van de arbeidersvrouw. In Aletta's tijd waren ook de (oud-) onderwijzeres Titia van der Tuuk en de publiciste Elise Haighton bij de vereniging aangesloten. Op de ledenlijst van de jaren tachtig vindt men ook de namen van Karei Lacet jr. en H. C. J. Krijthe.18) Via hen kwam Carolina Lacet bij de vereniging. Zij was waarschijnlijk het eerste vrouwelijke lid uit de arbei dersklasse, maar had juist daardoor weinig contact met de andere dames. De voorspelling van Recht voor Allen kwam niet uit. Krijthes warrige exposé over het vrouwenkiesrecht had geen verwijdering tussen hem en Carolina gebracht, maar de banden verstevigd. Carolina was natuurlijk gevleid door het feit dat Krijthe zijn brochure naar haar had genoemd en was waarschijnlijk graag bereid aan de inhoud ervan niet al te zwaar te tillen. Aletta Jacobs liet zich door Krijthe niet imponeren, maar zijn invloed op de dertig jaar jongere Carolina was onmis- 148

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 150