schreef.25) Want de vriend over wie Carolina zegt dat hij haar een nieuw leven schonk en haar liefde op een waardige manier beantwoordde, wie kan dat anders zijn dan onze dichter uit Coevorden? Hooggeachte Heer!, begint ze, Met verbazing las ik wat u mijn vriend geschreven hebt. Mijn vriend heeft mij verzocht te schrijven. Dat doe ik graag dat is voor mij een zoete en heilige plicht. Ik zal het u zeggen hoe raar mijn vriend tegenover een jong meisje dee. Mijn vriend redde mij van een vroege dood, hij schonk mij een nieuw leven, hij leerde mij tevreden zijn en beruste, en beantwoorde mijne op rechte en innige toegenegenheid en liefde die ik in mijn hart voor mijn vriend gevoelde op een schoone en waardige manier. Mijn vriend zocht in de eerste plaats en bovenal mijn geluk. Dat is zeker een raar doen voor een man dunkt u niet? Wat vragen de meeste mannen naar het geluk van een arm meisje? Carolina vertelt verder dat men getracht heeft haar vriend bij haar in een verkeerd daglicht te plaatsen, en haar huisgenoten tegen haar op te hitsen. Ze zegt wel te weten wat er aan de hand is: Mijn vriend is oprecht en zeide ook aan de Sociaal-Demokraten de waarheid en daarom deugt hij niet. Ik leef toch tussen de Socia listen en hoor hun oordeel over mijn vriend. Maar, zo vervolgt ze, ik stoor mij er niet aan evenzoogoed als ik mij openlijk met hem vertoonde en met hem naar de Zaan ging zoo zal ik het ook in 't vervolg doen. Als hij in het najaar weer komt dan ga ik met hem naar Amsterdam naar het Kongres van de Dageraad.26) En zij besluit met: Zeer waarde Heer Uw zal mij in alles wel niet hebben begrepen maar ik sprak waarheid. Ik mag en kan niet alles zeggen. Er zijn omstandighe den familie geheimen lijden en bekommernissen, zou in 't verleden als in de toekomst die zoo zwaar als lood drukken op een arme meisjes hart. Die kan men slechts uitstorten in een enkel hart en het is een geluk zoo als ik zulk een hart te moge vinden. Hooggeachte Heer u zal vele vriende hebben maar ze ker geen een oprechter en getrouwer als mijn vriend. U kan wel denken dat ik niet graag had deze brief verloren ging of in verkeerde handen kwam, daarom zal ik de brief laten aantekenen, Verzoek het Compli ment aan Mevrouw en uw kinderen. Het is duidelijk dat de relatie tussen Carolina en Krijt- he, van welke aard die ook was, en aangenomen dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 154