Waarlijk, dat verslag maakt op mij een aller droevig- sten indruk. Met verbazing vraag ik, zijn dat mannen, zijn dat vrouwen, zijn dat Nederlanders, afstammelin gen van een geslacht dat niet slechts groote woorden sprak, maar ook krachtige daden verrichtte, dat pal stond en lijden trotseerde? En ze eindigde met de wens dat de vrouwen onder ons, dat zij aan de mannen toonen wat de waarheid en het recht eischt. Uit dit appèl blijkt dat ze ook in 'De Dageraad' vrij alleen stond. Het is ook daarom begrijpelijk dat ze zo hechtte aan het contact met Krijthe. De kwestie van het opzeggen van het kerklidmaat schap hield de gemoederen nogal bezig. Ene heer P. C. Kraay uit Amsterdam schreef in De Dageraad dat dit bij deurwaardersexploit moest gebeuren. Welnee, antwoordde Elise Haighton hem in een 'naschrift'. Zij zelf had eenvoudig de president van de kerkeraad ge vraagd haar naam van de ledenlijst te schrappen en aan haar verzoek was voldaan. Ze voegde er aan toe dat ze niet begreep: hoe iemand als mej. Carolina Lacet, kan meenen een bewijs van moed gegeven te hebben door de opzegging van haar lidmaatschap. Ook met het oog op een kom mervollen ouden dag, vond ze het geen 'heldenstuk' Men verspeelt er de bedeeling mede, dat is zoo. Maar ik vraag u, wat is de bedeeling? zet dat soms 'zooien aan den dijk'?28) Weigering De volgende affaire was daarmee geboren, want na tuurlijk schreef Carolina een stukje aan de redactie om zich te verdedigen en de redactie weigerde het ditmaal weer eens te plaatsen. Redactiesecretaris Elise Haigh ton rechtvaardigde die afwijzing door aan Carolina te schrijven: Uit den toon van uwe stukjes, benevens uit tal van uitdrukkingen, [blijkt] wel degelijk, dat gij nog al tamelijk hoog van uwe daden denkt. Deze in druk werd volgens haar nog bevestigd door het feit dat gij ook nu weer dit stukje afzonderlijk hebt uitgegeven en den leden toegezonden, begeleid van een gedicht waarin de schrijfster op een zeer eigenaardige wijze verheerlijkt wordt. Elises brief bleef bewaard, omdat Recht voor Allen hem publiceerde, met een smalend commentaar. 'Grootwaardigheidsbekleedster' van 'De Dageraad' noemde het blad de liberale Elise. De krant zei ook dat niet Carolina, maar Krijthe het stukje had uitgegeven, waarmede hij mej. Lacet zelfs verrastte.29) 154

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 156