a g van der Tijdgenoten over Haarlem STEUR xiv Wegwijzer voor inwoners van Rotterdam e.o., 1847, slot In het jaarboek Haerlem 1985 werden de eerste drie tochten in de omstreken van Haarlem beschreven uit het bovengenoemde boekje. In dit jaarboek volgen de vierde en vijfde tocht (door de anonieme schrijver 'ver toef genoemdrespectievelijk naar Bloemendaal en Santpoort. Het boekje was - zoals reeds in het jaarboek 1985 ver meld-uitgegeven bij Bohn in Haarlem met de bedoe ling om Rotterdammers die in 1847 een spoorlijnver binding met Haarlem hadden gekregen, te verleiden eens een dagtochtje naar Haarlem te maken. Daarom beginnen en eindigen de beschrijvingen bij het Haar lemse station. De twee hier afgedrukte tochtjes beschrijven het na tuurschoon ten noorden van Haarlem: de buitenplaat sen tussen de duinen, de bossen, de vinkenbanen, de verspreide logementen, en de 'zang van duizend nach tegalen'. De duinen waren nog niet verkaveld door ex ploitatiemaatschappijen, de dorpen Overveen, Bloe mendaal, Santpoort, Schoten en Spaarndam beston den nog alleen uit een kleine kern van wat huisjes en winkels en de verbindingen bestonden uit zanderige wegen. Enfin, leest u zelf maar: Vierde Vertoef Reeds de naam van dit dorp heeft iets uitlokkends voor Bror m en daal den beminnaar van bevallige natuurtafereelen, en schoon het niet ligt in een dal, gelijk men uit den naam zou kunnen besluiten, zoo houden wij het er toch voor, dat het, in vorige eeuwen daarin werkelijk gelegen - en daarvan zijn naam ontleend hebbe. De achter hetzelve zich uitstrekkende duinen, behooren tot de hoogste van deze streek, alsmede van gansch Noord- en Zuid-Hol land; maar, vóór het dorp, liggen grazige weiden: deze weiden echter zijn altemaal afgezande en vlak ge maakte landerijen, gelijk overal waar, rondom Haar lem, garen- of kleerbleekerijen gevonden worden; zij waren bijgevolg, vóór dien tijd, met zandheuvelen be- 159

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 161