dekt, en het dorp alzoo, van alle kanten door duinen omringd zijnde, verkreeg teregt den naam van dal, ter wijl de menigvuldige in het wild groeijende bloemen, die nog heden op de duingronden gevonden worden, aanleiding gaven, om het Bloemendal of Bloemendaal te noemen. Overigens is het eene bekende zaak, dat de landerijen, tusschen Haarlem en den duingordel ge legen, in vorige tijden, met zandheuvelen bedekt wa ren; terwijl zelfs dat gedeelte der stad, 't welk zich langs den linkeroever van het Spaarne uitstrekt, in sgelijks op duingrond gebouwd is, en het alleen aan deze omstandigheid is toe te schrijven, dat het wel water te Haarlem even zuiver is als langs de duinen zeiven. Bloemendaal is, wegens zijne schilderachtige ligging, lommerrijke bosschen, overheerlijke wandeldreven, verscheidenheid van natuurtooneelen en menigte van buitenverblijven, eene der meest bekende, meest ge liefde en meest bezochte streken rondom Haarlem, waarvan het een goed half uur gaans verwijderd ligt. De natuur vertoont zich hier in al hare bevalligheid. Komt men, met den eersten spoortrein, omstreeks half tien uur te Haarlem, en wil men dien dag te Bloemen daal doorbrengen, dan wandele men de achter het stations-gebouw gelegen Nieuw- of Kennemerpoort uit, de Kleverlaan langs, en weldra bevindt men zich bij de ruïne van het aloude Huis ter Kleef, thans in eene boerderij, waarnevens nog een torentje staat, her schapen. In den morgenstond aldaar de duinen voor zich ziende, zal men gewis als opgetogen staan, wegens het heerlijk tafereel dat zij aldaar ontvouwen. Het zijn geen dorre heuvels, geen naakte blinkerts, geen plat- gewaaide zandgronden, maar honderd voet hooge dui nen, overdekt met het schoonste geboomte en prijken de met bevallige landhuizen. Om dit heerlijke gezigt niet te belemmeren, is de Kleverlaan de eenige rijweg rondom Haarlem, langs welken men geen boomen heeft willen planten. Is men aan het einde derzelve, bij den slagboom, gekomen, wandel dan links tot den straatweg voort, en dan dadelijk regts naar het dorp, dat men reeds om half elf kan bereikt hebben. Daar ontbijte men in het Kasteel van Vreedenburg, tegen over de hoofddeur der kerk, of in het Huis ter Kleef, dat zich op zijde derzelve bevindt, en neme, bij schoon weder, plaats vóór het logement of onder het geboom te, dat de fraaije dorpskerk omringt. Van hier geniet men een overheerlijk gezigt op de weilanden van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 162