of gij vindt, aan uwe regterhand, een rijspoor, dat op Zomerzorg uitloopt, alwaar gij aan den maaltijd, die om half vier begint, kunt deel nemen. Dit Zomerzorg is een bij uitstek bekoorlijk gelegen lo gement: u aldaar eene waardige beschrijving van te geven, achten wij overbodig, en wij roepen onze Zuid- Hollandsche landgenooten slechts toe: Komt en ziet. - Die bevallig aangelegde strook lands, die het huis van de voor u liggende duinen afscheidt, biedt u, na den maaltijd, de allerliefste zitplaatsen aan, en wanneer gij het op duin gelegen stulpje wenscht te zien, leidt u een gemakkelijk pad derwaarts; doch aleer gij deze hoogte bereikt, raad ik u, twee of drie maal stil te blijven staan, om de landstreek achter u, te overzien: beval- liger panorama zult ge in uw vaderland schaars ontdek ken. Indien de tijd het u vergunde, zou ik u ook het bezig- tigen van het, naast Zomerzorg gelegen buitenverblijf Duin en Daal, durven aanbevelen. Het vereenigt in zich alles wat de natuur bevalligs heeft aan te bieden: het is eene vallei, omringd van hooge duinen, langs welker hellingen de aangenaamste wandelpaden kron kelen, en doorsneden van wateren, doorschijnend als glas. Doch andere bezienswaardige natuurtafereelen zullen u, op uwen terugkeer naar de station, dit gemis vergoeden, wanneer gij den kastelein verzoekt, tegen half acht uur, een rijtuig voor u gereed te houden, en den voerman gelast u, door het bosch van Saxenburg en langs Overveen, naar Haarlem te rijden. Ook op dezen weg zult ge door veel schoons getroffen worden. Vijfde Vertoef Om zich naar het aangenaam gelegen en uitmuntende /andpoort logement, de Weiman, in de Zandpoort te begeven, wandelt men, achter het stations-gebouw, de Ken- nemer- of Nieuwpoort uit, waar gij u dadelijk op den straatweg bevindt, dien gij slechts behoeft te volgen, om ter begeerde plaats aan te komen, en waartoe een klein uur wandelens, langs een zeer bevalligen weg, vereischt wordt. Gij ziet u van alle zijden omringd door heerlijke landouwen: links ontwaart gij de schilderach tige duinketen, langs welke zoo fraaije buitenverblij ven verspreid liggen, en regts ziet gij, over grazige wei den, op het scheeprijke Spaarne. Doch weldra bevindt ge u op het grondgebied van Schoten, en wandelt eene poos door eene boschrijke streek, tot aan den tolboom, van waar de weg regt op de Zandpoort aanloopt, welk bevallig oord gij reeds ten half elf uur kunt bereikt 162

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 164