hebben, en waar u de vergezigten, van uit het lo gement, gewis bevallen zullen. Want uw oog weidt over rijke grasvelden en overschaduwde boerderijen, waar achter Sparendam, en een kwartier verder, het veel oudere Sparenwoude zich vertoonen. Dit laatste dorp is de geboorteplaats van Klaas van Kieten, van wien, in de Gijsbrecht van Amstel, gewaagd wordt en wiens vadem, op den buitenmuur der kerk, met haar stompen toren, staat aangeduid; terwijl zijn rozenkrans, in eene daar naast gelegen boerenwoning, bewaard wordt. Wanneer gij hier een paar dagen vertoefdet, zou ik u aanraden beide deze dorpen te gaan bezigtigen. Sparendam ligt slechts een half uur van de Zandpoort, en die ligging is zeer merkwaardig, wegens den Hoo- gendijk, waarachter het gedeeltelijk verscholen ligt: wegens de kapitale sluizen die men aldaar aantreft: wegens de onophoudelijke doorvaart van schepen: we gens het belangrijke stoomgebouw, ten behoeve der droog te maken Haarlemmer-meer, en eindelijk, we gens het overheerlijk gezigt, aan den eenen kant, op het IJ, de Zaanstreek en Amsterdam en, aan den an deren kant, op het Spaarne en Haarlem. Hier vangt men de uitmuntende IJ-garnalen, de IJ-bot, en des win ters, den lekkeren spiering, waarvan thans eene over- groote menigte naar Engeland verzonden wordt. - Ver der zou ik u dan ook het bezigtigen van het heerlijk landgoed Spaar- en Berg en de zich, nevens het vorste lijk huis, bevindende Bloemenzaal aanbevelen: dewijl zich echter uw vertoef in de Zandpoort, tot slechts één dag bepaalt, zoo moet ik u thans deze kleine uitstapjes afraden, uithoofde ik u nog langs zoo heerlijke streken wenschte rond te leiden. Ik acht dat het thans 12 uur is, en gij uwen maaltijd tegen half vijf bij den kastelein besteld hebt. Gij wan delt dus langs den met zoo aanzienlijke lusthuizen be- zoomden straatweg, tot Velzen, en komt aldaar om streeks een uur aan: doch nu verlaat gij onmiddellijk den straatweg, die verder naar Alkmaar leidt, en wan delt links de laan in, die bezijden het schoone landgoed Velser-beek strekt. Deze overheerlijke weg brengt u voorbij het niet minder fraaije landgoed Middeloo, waarna gij spoedig eene Roomsche kerk ontmoet, en deze voorbij zijnde, ziet ge weldra, achter het geboom te, een duin, waarop gij afgaat. Dit punt bereikt heb bende, wandelt gij steeds voort, altijd den duinkant volgende, en komt weldra aan den Kruidberg, van ouds Prinsenbosch genaamd, wijl het een eigendom van Wil- 163

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 165