lem v was. - Ik verbeeld mij dat de dreven, langs welke ik het gezelschap tot hiertoe geleid heb, bij uitstek zul len voldaan hebben. De breede lanen, het prachtig ge boomte dat ze overschaduwt, de bevallige landouwen: hier donkere bosschen, waartusschen zich grasrijke weiden vertoonen: daar prachtige landhuizen: hoe veel schoons zult ge reeds tusschen Velzen en den Kruid- berg hebben opgemerkt, en, leefden we nog, gelijk voor zestig jaren, onder het Stadhouderlijk Bewind, dan zou ik u uitnoodigen alhier op den Kruidberg wat uit te rusten en iets te gebruiken: want toen was het hier eene plaats van uitspanning, waar geen impost van eenig levensmiddel betaald werd, en waar men dus zeer goedkoop kon eten en drinken. Vele Haarlemmers maakten daarvan, vooral op zondag, gebruik, en had den dan, voor weinig geld, veel genoegen. Doch die dagen zijn voorbij, en wij hebben nog een goed half uur gaans vóór ons, aleer ik het gezelschap eene be koorlijke rustplaats kan aanwijzen: het schoone echter dat wij op onze wandeling derwaarts zullen ontmoeten, zou welligt menigeen doen verlangen, dat het nog een uur langer mogt duren. Wij vervolgen dus den weg die thans, aan de linker zijde, door het geboomte van den Kruidberg en, regts, door dat der duinheuvelen overschaduwd wordt: doch weldra opent zich voor uwe oogen, een gezigt op een der fraaiste landhuizen van deze streek, het is dat van Duin en Berg: gij zult het, voortwandelende, nog twee maal van andere zijden kunnen zien, en zult gewis tel kens de bevallige ligging dezer woning bewonderen. Beschouw vooral hier de duinen, met hoe schoon plant soen zij prijken: beschouw ze vooral daar, waar ze hun ne begroeide kruinen boven het sierlijk landhuis uit steken; waar vindt men zoo iets aanvalligs in gansch Holland? De breede laan welke naar dit landgoed leidt, is bepuind, en wanneer gij die teneinde wandel- det, zoudt gij aan de Zandpoort uitkomen: maar wij volgen dezelve tot het eerste rijspoor aan onze regter- hand, en dezen weg opwandelende, bemerken wij wel dra achter het geboomte, aan onze linkerhand, de alom beroemde Ruïne van het kasteel van Brederode, waar bij wij ons binnen vijf minuten zullen bevinden, wan neer wij de eerste laan aan onze linkerhand inslaan. Hier vindt gij, dadelijk aan uwe regterhand, een klein, maar uitmuntend logement, waar ik bereken dat gij minstens een uur kunt vertoeven en, in dien tusschen- tijd, de gemelde ruïne van nabij bezigtigen. Voor een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 166