Bemoedigend is de grotere aandacht die de media aan de (Haarlemse) binnenstad en monumenten besteden; ook in de reclame valt regelmatig een Haarlems stads beeld of monument te bewonderen. Vermeldenswaard is een artikelen-serie in het Haar lems Dagblad onder de kop 'Tekenschrift' die elke twee weken aandacht besteedt aan een plek of mo nument in de binnenstad; een vlotte schets vergezeld van een aantal wetenswaardigheden vormen de for mule, die tal van lezers aantrekt, getuige de vragen die Monumentenzorg Haarlem daarop bereiken. Verant woordelijk voor deze rubriek zijn Hans van der Horst en Jaap Sluis. Het Haarlems Dagblad geeft naast deze rubriek op nog een aantal uitstekende manieren blijk van zijn be langstelling voor het cultureel bouwkundig erfgoed: 'Tussen de coulissen' door Wim Helversteijn en 'Het Gesprek Van De Dag' met medewerking van Hilde de Haan en Ids Haagsma, samenwerkend onder de naam Architext, mogen niet onvermeld blijven. Met de wandeltochten van het vvv vormen deze toch ten op de zondag onder leiding van het laatstgenoemde echtelijke duo een goede manier om de stad te ontdek ken. Beschermde gezichten in Sedert jaren wordt er gewerkt aan het beschermen van Haarlem Spaarndam, de Haarlemse binnenstad en de Haarlem merhout. Voor Spaarndam was deze procedure al in 1970 afge rond en moest deze gecompleteerd worden met een be stemmingsplan; voor de binnenstad gold dat de ge meenteraad zich al op 6 april 1977 positief heeft uitge sproken voor een dergelijke maatregel. Ruim negen jaar later, op 3 juli 1985, aanvaardt de Haarlemse raad een voorstel voor aanwijzing van een groter gebied tot Beschermd Stadsgezicht dan alleen de historische bin nenstad. Procedureel hoort de provincie het Rijk op de hoogte te brengen van deze Haarlemse instemming met deze aanwijzing, doch op 31 december 1986 is dit nog altijd niet gebeurd. Dat een beschermende rege ling voor Haarlem gewenst is blijkt wel uit de vele plan nen, die er feitelijk bij de gemeente worden ingediend of waarover in de media wordt bericht. Bebouwing Houtplein, bebouwingsvoorstellen voor de Kennemerplein-kant van het station en het Prinsen Bolwerk zijn voorbeelden van grote veranderingen in het stadsbeeld; een bewonderaar van het Haarlemse stadsbeeld slaat bij dit alles (en nog meer) de schrik 169

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 171