bestemming. De Amsterdamse poort is ongeveer 500 jaar oud en is in principe qua indeling authentiek ge bleven; dit in tegenstelling tot de Haarlemmerpoort, die onderverdeeld is in zogenaamde HAT-eenheden, wooneenheden voor één- of tweepersoonshuishoudens. Aan de restauratie van de Amsterdamse poort is een zeer lange periode van voorbereiding vooraf gegaan; zo werden in 1941 voor periodieke controle contro lebouten aangebracht, die na ongeveer 35 jaar bij de periodieke waterpassing op goede hoogte bleken te zijn; ook de houten palen, waarop de poort oorspronke lijk is gebouwd, bleken nog in goede staat te verkeren. Op het uiterlijk van de poort heeft het lange uitstel een slechte invloed gehad; door het bescheiden onder houdsbudget kon bij herstelwerk te weinig rekening worden gehouden met het karakter van het object als monument. Bij het muurwerk was dit onder meer te zien aan het stoplap-achtige karakter door de verschillende soorten steen die in de loop van de jaren zijn toegepast. Een ander probleem bij de restauratie vormden de verbor gen gebreken in het metselwerk, die wellicht de resul taten van de beschietingen van eeuwen geleden zijn. Ook kwam bij de restauratie een onbekend stelsel van ankers aan het licht, die in gemetselde goten waren aangebracht en waardoor het metselwerk een extra sa menhang verkreeg. Door roest was dit ankerwerk ge heel vergaan maar door de ruimte rond het ijzer heeft de roestvorming niet tot deformatie van het metsel werk geleid. ij ijh|uH Spaarnwouderstraat, Amster damse Poort tijdens de restau ratie, het vernieuwen van de kapconstructie boven de zuide lijke rondgang 1985. 173

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 175