Komende grote gemeen telijke restauraties dat dit voor het gebouw een garantie voor behoud kan betekenen, mits het gebeurt door mensen met het no dige gevoel voor een dergelijk eigenzinnig gebouw. Dat kan van de huidige bewoners zeker gezegd wor den, gezien de omstandigheden waaronder vóór de res tauratie geleefd moest worden; ook de voorganger van de huidige huurder beoefende de schilderkunst maar bezat als nevennering een handel in tweedehandsgoe deren; met hem begon waarschijnlijk ruim 50 jaar ge leden het gebruik van de poort als 'woning'. Voor het aannemersbedrijf, dat na een-voor hem gun stige-aanbesteding met de werkzaamheden werd be last, was het feitelijk de eerste grote restauratie; fa. V. de Vries heeft het in hem gestelde vertrouwen alleszins waargemaakt. Ondanks alle onverwachte zaken, waar men tijdens een restauratie voor komt te staan en waar van in dit verslag enkele zijn genoemd, is het geheel binnen de geraamde kosten van ca. 1.850.000 geble ven. Wel is er naast de poort een tijdelijke brug aange bracht, die het intensieve voetgangersverkeer tussen de Amsterdamse buurt en de Burgwal moest opvan gen. Aan de restauratie is niet alleen in de plaatselijke pers maar ook landelijk relatief veel aandacht besteed. Voor de geïnteresseerden is in de poort een kleine expo sitie over de geschiedenis en het herstel van de Amster damse poort gehouden; zeer velen hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt de poort van binnen te be kijken. Van ongeveer dezelfde ouderdom als de Amsterdamse poort zijn de resten van de Goê-Vrou-toren, die in een gezamenlijk onderzoek met de stadsarcheoloog te voorschijn zijn gekomen; lange tijd hebben de fun damenten dienst gedaan voor de-in 1932 afgebran de - molen De Adriaan en er worden momenteel pogin gen ondernomen om op dezelfde plaats een molen te doen herrijzen; in samenhang met een gerestaureerde scheepswerf ter plaatse van de voormalige werf van Zuidam moet dit een plaats worden Haarlem waardig; vooralsnog lijken de benodigde financiën een breek punt te vormen. In de loop van het jaar zijn voor een vijftal grote ge meentelijke monumenten de principe-restauratieplan nen gereedgekomen, te weten voor de Hoofdwacht, het Proveniershuis, de Vlees- en de Vishal en de Waag. Volgens de planning zal in het komende jaar (1987) 175

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 177