met de Vishal en de Waag worden gestart, waarna de andere monumenten in de daarop volgende jaren zul len volgen. Elk van de gebouwen is al jaren aan herstel toe en het is verheugend dat het moment nu is aange broken. Grote particuliere restau- Naast de gemeente zijn ook vele particuliere bezitters raties bijzonder actief met het behoud van hun monumenten; allereerst zullen hier de grote monumenten besproken worden. Stationsgebouw Het grootste monument van Haarlem is het Ns-station, dat dit jaar 70 jaar jong is; een uniek gebouw dat een waardige entree is voor wie Haarlem bezoekt. In tegen stelling tot de gang van zaken elders is dit station een paradepaard voor de Nederlandse Spoorwegen, die het met veel liefde koestert. In de Ns-reclame komt het veelvuldig terug en dat is niet zo verwonderlijk. Door de sterk voelbare invloed van de Art Nouveau heeft het laatste grote ontwerp van D. A. N. Margadant in zijn functie van HiJSM-ar- chitect vele gezichten gekregen. De invloeden van bouwwerken, die in dezelfde tijd verrezen zoals bij voorbeeld de Beurs van Berlage die 10 jaar daarvoor tot stand was gekomen, zijn goed afleesbaar. Het sober gebruik van baksteen met eenvoudige ornamentatie en de uitdrukkelijk aanwezige staalconstructie van de enorme kappen zijn karakteristieke kenmerken. De toegangsgebouwen en de wachtruimten op de perrons wijken daar weer duidelijk van af met in de steen ge hakte bladmotieven rond de bogen van vensters en deu ren, de door Ed. Cuypers ontworpen tegeltableaus in de hal en boven de toegangen tot de wachtkamers en de ambachtelijk uitgevoerde betimmeringen. Bij het 140-jarig bestaan van de Spoorwegen in Neder lands vormde het Haarlemse station een opmerkelijk middelpunt; ook nu richt zich het herstelprogramma van de ns op het gebouw opdat het bij het 150-jarig bestaan (1989) geheel verjongd gepresenteerd kan worden. In de loop van het jaar zijn de grote stalen raampar- tijen aan de stationspleinkant geheel verwijderd, ont daan van roest en opnieuw gespoten, van glas voorzien, teruggeplaatst; hierna zal ondermeer de achterzijde aan de beurt komen en een begin worden gemaakt met het vervangen van de dakbedekking. Het geheel gebeurt in nauw overleg met Monumenten- 176

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 178