Zonen) verdient het, daarover zijn alle betrokkenen, te weten de Rijksgebouwendienst, het architectenbureau, de Rechtbank (als gebruiker) en Monumentenzorg Haarlem het uitdrukkelijk eens. Een tentoonstelling om het publiek te informeren over het gebouw en zijn geschiedenis moest echter-omwille van de voortgang van de herstelwerkzaaheden - worden uitgesteld. Haarlemse kerken Met de Grote of St. Bavo Kerk en de Nieuwe kerk is - voorlopig-een einde gekomen aan grootscheepse restauraties aan deze monumenten; het nieuwe sub sidieregiem laat een dergelijke eenzijdige geldstroom in feite niet meer toe. Aan een aantal kerken wordt echter wel het nodige deelherstel verricht, zoals uit het navolgende overzicht moge blijken. Kerk van de Evangelische Bouwkundig is dit markante witte kerkgebouw, dat in Broedergemeente (Park- 1876 naar het ontwerp van de Haarlemse architect D. laan 32-34) E. L. van den Arend, zoon van de stadsarchitect J. E. van den Arend, werd gebouwd, er slecht aan toe. Door het ontbreken van financiële middelen werd een inza melingsactie gestart onder de leden en sympatisanten van de Broedergemeente en bij het bedrijfsleven. Ook de gemeente Haarlem bleek desgevraagd bereid om- vooruitlopend op plaatsing op de gemeentelijke mo numentenlijst-steun te verlenen. Inmiddels is het 'Witte Kerkje', zoals het algemeen in Haarlem bekend staat, weer opgeknapt en vormt het weer een aanwinst voor het i9de-eeuwse decor van de Parklaan en omge ving. Ten behoeve van de subsidieverlening door de gemeen te is voor dit (nog) niet gekwalificeerde gebouw door de bouwhistoricus van Monumentenzorg Haarlem een onderzoeksrapport opgesteld waaraan de onderstaande gegevens zijn ontleend. Voor de bouw van de kerk werd in 1875 een terrein aangekocht aan de zuidzijde van de Parklaan. Tot die tijd werden de kerkdiensten gehouden in een gebouw aan het Groot Heiligland nr. 26. Dit pand, genaamd 'Het Vlaamse Blok', werd op 21 februari 1748 ge kocht. Daarvoor vonden de kerkelijke bijeenkomsten plaats in een woonhuis. De geschiedenis van de Evan gelische Broedergemeente te Haarlem gaat dus terug tot de 18de eeuw. Kerk en pastorie werden aanbesteed op 11 februari 1876. De bouw ervan werd gegund aan de Haarlemse j aannemer D. R. Dartelen voor een bedrag van 178

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 180