24-77TDe bouw van een kosterswoning, achter de kerk, werd voor 7.185,— aan dezelfde aannemer gegund. De bouwkosten kwamen geheel ten laste van de Evangelische Broedergemeente te Zeist, die ook een deel van de inrichting voor haar rekening nam. Een indruk van kerk en interieur kort na het ontstaan geeft de Haarlemse geschiedschrijver F. Allan: De kerk staat aan de zuidzijde der Parklaan, niet ver van de St. Jansstraat. Zij vormt met de pastorie en de kosterswoning een geheel, dat door een kleinen koepel toren, zonder slag- of uurwerk, wordt gekroond. Hoogst eenvoudig ingericht en keurig net onderhou den, biedt de kerk der Broedergemeente genoegzame ruimte voor 350 a 400 zitplaatsen. De hoofdingang bevindt zich aan de noordzijde en wordt door een ruim en net getimmerd portaal tegen wind en tocht be schermd. Boven dat portaal is eene gaanderij getim merd, waarop het orgel is geplaatst, Het orgel is van Duitschen oorsprong, (het is vervaardigd door Weil, te Nieuwied a/R) heeft een klavier en aangehan gen pedaal, is welluidend van toon doch niet geheel geevenredigd naar de behoefte der gemeente en de grootte der kerk. De zwartgelakte orgelkast, met goud afgezet, strekt het gebouw inderdaad tot sierraad. Tegenover het orgel staat op eene met tapijt bekleede verhevenheid de predikstoel, waarvoor eene met groen laken bekleede tafel met lessenaar en stoel zijn ge plaatst, welke gebruikt worden bij de wekelijksche bij eenkomsten en bij het houden de Zondagschool. Het ruim der kerk, dat door negen groote boogramen overvloedig wordt verlicht, is bezet met houten zit plaatsen, die door een ruimen middengang in twee af delingen zijn gescheiden, waarvan de eene bestemd is voor vrouwen en de andere voor mannen. Bij buiten gewone gelegenheden wordt de ruimte, welke niet met banken is bezet, met stoelen aangevuld. Ten behoeve van de avondgodsdienstoefeningen wordt de kerk, behalve door de beide kandelabres van den predikstoel en eenige tegen de zijmuren aangebrachte armblakers, verlicht door twee eenvoudige schoone bronzen gaskronen, elk van acht vlammen. In de behoefte aan ventilatie wordt behoorlijk voorzien door eenen in het plafond aangebrachte ventilator en een in den zuidmuur geplaatst tuimelraam. Tot zover de beschrijving van F. Allan. In de latere literatuur over Haarlem wordt deze kerk aangeduid als

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 182