behorende tot de groep van gebouwen die met de term 'Waterstaatsstijl' wordt getypeerd. Het uitgevoerde ontwerp van architect Van den Arend hoort echter in die stijlgroep niet thuis. Hoewel in wezen de hoofdtrek ken van het ontwerp als klassicistisch aan te duiden zijn, heeft de architect ook aan andere stijlgroepen ele menten ontleend, met name romaanse en gotische stijl kenmerken zijn in zijn ontwerp aan te wijzen. In het oorspronkelijke ontwerp is achter het verhoogde middengedeelte van de voorgevel een dakruiter aange geven, bestaande uit een koepelvormige opbouw boven het zadeldak met daarboven een lantaarn. Deze is af gedekt met een bekroning in de vorm van een klooster- gewelfje. In de huidige situatie ontbreekt dit torenach tig bouwsel. Wanneer dit is afgebroken is niet bekend, maar van oude foto's is bekend dat het volgens het ontwerp uitgevoerd is geweest. Het ontbreken ervan houdt een versobering in van het uiterlijk aanzien van het kerkgebouw. Sinds de bouw van de kerk en pastorie in 1876 zijn er weinig veranderingen aangebracht. De grootste in greep betreft het slopen van de dakruiter. Voor het overige is het exterieur nog vrijwel geheel oorspronke lijk. In het interieur van de kerk is de kleurstelling minstens een keer gewijzigd en is het orgel waarschijnlijk ver plaatst en/of vervangen. Voorts dateert de inrichting nog geheel uit de bouwtijd. Ook de pastorie is op enke le te verwaarlozen ingrepen na nog geheel oorspronke lijk, zowel wat het exterieur als het interieur betreft. De bouwstijl is geheel in overeenstemming met die van de directe omgeving. Het merendeel van de bebouwing langs de Parklaan vormt-stilistisch gezien-een schakel tussen de bebouwing van het Kenaupark en het Ripperdapark, die eveneens uit de tweede helft van de 19de eeuw dateren. De architectuuruitingen tijdens de 19de eeuw bepalen voor een zeer belangrijk deel het aanzien van de Haarlemse binnenstad. De min of meer ongeschonden staat van het kerkgebouw en pas torie en het bijzondere karakter ervan maakt dat dit complex niet alleen waardevol voor de omgeving is, maar ook als object op zich. Antonius van Padua Deze waterstaatskerk uit 1844, één van de weinige (Nieuwe Groenmarkt 16) overgebleven galerijkerken in ons land, is overduidelijk aan herstel toe; de gevel demonstreert dat onweerleg baar. Tijdens de Historische Jaarmarkt heeft zich voor 181

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 183