het eerst de ten behoeve van het herstel opgerichte Stichting 'Vrienden van de Groenmarktkerk' gepre senteerd, die zich ten doel stelt de benodigde gelden voor de Groenmarktkerk, in de volksmond ook wel pa terskerk genoemd, bijeen te brengen. Na een inspectie van de gevel, die met een hoogwerker heeft plaats gevonden, is in oktober ten behoeve van noodherstel ter plaatse van het tympaan een steiger geplaatst. De reeds eerder gesignaleerde problematiek met de ijze ren ramen is nog onderwerp van studie. Grote of St.-Bavo Kerk, De meest opmerkelijke uitspraak tot nu toe betreffen- het Müller-orgel de het beroemde Müller-orgel in de Grote of St.-Bavo Kerk was te lezen in een artikel in het dagblad Trouw d.d. 24-05-86. Rijksorgeladviseur O. Wiersma zou de volgende opmerking over het orgel gemaakt hebben (als we de auteur van dat artikel mogen geloven): Het is volstrekte anachronistische kitsch wat er mo menteel in de Bavokerk staat. Deze boute uitspraak had echter geen betrekking op het orgel zelf maar op de recente schilderbeurt ervan. Wat is er precies gebeurd? Ter afronding van de restauratie van de Grote of St.- Bavo Kerk werd het herstel van het orgel (kas en in strument) onder directie van Monumentenzorg Haar lem ter hand genomen. Daartoe verdween het aan het einde van 1985 geheel achter steigers. De werkzaam heden aan de buitenzijde hadden voornamelijk betrek king op het verwijderen van het bouwstof (ontstaan tijdens de restauratie van het kerkgebouw) en het op poetsen van de orgelklas. Tijdens deze werkzaamheden bleek dat de verf van deze kas op tal van plaatsen aan het afbladderen was. Het betrof de leverkleurig-paarse verflaag die bij een ingrijpende restauratie van het or gel in 1962 werd aangebracht. Besloten werd de gehele kas opnieuw te schilderen waarbij het leverkleurig- paars als uitgangspunt diende. Bij het plaatselijk ver wijderen van de gebladderde verflaag bleek echter al spoedig dat daaronder oudere lagen schuilgingen. De oudst aanwezige kleur kwam het dichtst bij die van imitatie-mahonie. Door een aantal instanties, waar onder de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en Mo numentenzorg Haarlem, werd vervolgens onderzoek gedaan naar de aanwezigheid van de oudere verflagen. Daarbij diende het restauratierapport uit de zestiger jaren als uitgangspunt. Tevens werd aanvullend daarop het archiefmateriaal opnieuw bekeken. Alles wees in 182

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 184