Lutherse Kerk (Witte Herenstraat) deren in imitatie-mahonie. Voor de meerkosten werd een extra krediet beschikbaar gesteld. Door het gespe cialiseerde schildersbedrijf De Jong werd het imitatie- houtschilderen uitgevoerd. Over de metamorfose van het uiterlijk van de kas liepen spoedig de meningen uiteen, zoals natuurlijk te verwachten was. Evenals in 1962, toen ook drastisch van de toen bestaande kleur werd afgeweken, mengde menigeen zich in de discus sie. Nu stond de vraag centraal of de kleur van imita tie-mahonie evenals de structuur ervan wel paste op een Müller orgel uit 1735. Zo vroeg kende men nog geen voorbeelden daarvan in Nederland. Echter de ontwerptekening in het gemeente-archief en het kleur- onderzoek op de kas zelf bevestigen het. Of we het mooi vinden is van ondergeschikte betekenis, daarvoor missen we de bril uit 1735. Ook ditmaal zal er een gewenningsproces moeten plaatsvinden. Overigens zijn er ook veel positieve geluiden te horen en is men in het algemeen de mening toegedaan dat het orgel weer een sieraad is in de onlangs gerestaureerde Grote of St.- Bavo Kerk. In 1876 werd de Lutherse Kerk ingrijpend verbouwd en gerestaureerd onder leiding van de architect A. van der Steur, waarbij de ruimtelijke indeling in grote lij nen gelijk is gebleven, maar de beleving verbeterd werd door een andere plaatsing van de kolommen. Wat men aan de buitenzijde niet kan zien, blijkt na het in middels uitgevoerde onderzoek; de vier kolommen zijn uit een boomstam gevormd, die naar boven toe ver jongt. Door krimp ontstaat in hout scheurvorming, hetgeen nog versterkt wordt wanneer het kernhout binnen de omtrek aanwezig is. Dit zal rond de eeuwwisseling in toenemende mate de ergernis van de kerkgangers heb ben opgewekt, omdat een dergelijk verschijnsel wel eens ten onrechte als gevaarlijk wordt ervaren. Als remedie heeft men toen bij de onderste meters en kele centimeters laten afhakken en vervolgens de ont brekende maat laten opvullen met dekstukken, die met een lichte bepleistering werden afgewerkt. Het middel is inmiddels erger gebleken dan de kwaal, want door verstikking is het overblijvende hout van de kolom gaan vermolmen en rustte de kolom in toenemende mate op de dekstukken, die een dergelijke druk niet konden bolwerken en bol gingen staan. Met name de kolom aan de voorzijde van de kerk, die naast een deel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 186