;rd van de dakconstructie tevens een belangrijk deel van pe- de galerij draagt, is er slecht aan toe en gedeeltelijke ;ie- vervanging zal niet kunnen uitblijven. ran ;en Hofjes Sedert enkele jaren geleden de problematiek van de in hofjes in een rapport van Monumentenzorg Haarlem :ur zowel bouwtechnisch als financieel goed op een rij is us- gezet, heeft het herstel een hoge vlucht genomen; ge- ta- zien de uitkomsten van het rapport was daar ook alle op aanleiding voor. og Nadat het Luthers hofje nog voor het verschijnen van de de resultaten van het onderzoek zijn restauratie kon ar- voltooien onder leiding van Monumentenzorg Haar let lem, volgde met een zekere regelmaat het ene hofje na >or het andere, waarbij het Hofje van Heythuizen onbet- en wist de koploper moet worden genoemd, ijn Het probleem van koplopers is dat deze tevens baan- let brekend zijn en daarbij voor een aantal problemen ge en steld worden waar de volgers hun voordeel mee kunnen t.- doen. Het siert de regenten van dit zeer fraaie hof aan de rand van de Haarlemmerhout, dat zij deze zware opgave tot een goed einde hebben weten te brengen, wd Ook mag zonder meer worden gesteld dat zonder dit an doorzettingsvermogen een aantal hofjesbesturen de lij- stap niet zouden hebben gezet. :rd In de loop van het jaar zijn met de nodige festiviteiten 'at enkele hofjes officieel weer 'in gebruik' genomen, in- ijn Hofje De Bakenesser- Met een bijeenkomst in de foyer van het nabijgelegen 2r- kamer Concertgebouw op maandag 2 juni is de voltooiing van de restauratie van het oudste hofje van Nederland ge en vierd. Daarmee was een einde gekomen aan een her- de stelperiode die haar start kreeg in mei 1983, toen het in aannemersbedrijf Geelen het verzoek kreeg om een on- :b- derzoek te doen naar de haalbaarheid van restauratie, 'el Als probleem werd daarbij onderkend dat de 12 wonin gen alle verschillend van afmetingen en indeling zijn, :n- de toestand van het hofje een ingrijpende renovatie it- noodzakelijk maakte en dat de benodigde financiële et middelen op dat moment ontbraken. De feitelijke start lel vond op 2 januari 1985 plaats, nadat vele problemen- or ook in de sociale sfeer-waren opgelost. Door de ge- m faseerde aanpak konden de bewoonsters zo lang moge- de lijk in hun woning blijven wonen en door de plaatsing et van de wisselwoningen op het binnenterrein behoefden ie zij de eigen vertrouwde omgeving in het geheel niet te el verlaten. Dit laatste is voor de vaak hoogbejaarden re- 185

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 187