den om medewerking te verlenen aan de uitvoering van herstelwerkzaamheden. Bij de restauratie zijn de woningen opnieuw ingedeeld en van eigentijdse gemakken voorzien; hiertoe kan de verwarming worden gerekend met een centraal ketel huis, sanitaire ruimten met behoud van het voormalige badhuis alwaar zich een bad bevindt en een wasma chine. De binnenplaats is voorzien van lantaarns in oude stijl en de tuin werd opnieuw ingericht. De heropeningshandeling door de burgemeester, me vrouw mr. E. M. A. Schmitz, bestond eruit dat de ge restaureerde pomp in de hofjestuin wederom in wer king werd gesteld. Frans Loenenhofje (Wit- Op vrijdagmiddag 26 september werd een grote groep te Herenstraat) genodigden door de bewoonsters en regenten van het Frans Foenenhofje uitgenodigd om getuige te zijn van de openingshandeling, die wederom door de bur gemeester zou worden verricht. Dit keer bestond de openingshandeling uit de onthulling van het wapen van de stichter, de Amsterdamse koopman Frans Loenen, uit wiens nalatenschap het hofje werd gebouwd. Om dat de oorspronkelijke woningen praktisch geen moge lijkheden boden om verbouwd te worden tot redelijk bewoonbare exemplaren, is door de architect een plan gemaakt waarbij het aantal van 15 werd teruggebracht tot tien. Nadat reeds eerder een eerste fase in het herstel van het hofje, namelijk het gedeelte dat grenst aan de Krocht, is afgesloten, is op 28 januari onder leiding van een andere architect de start gemaakt met de tweede, tevens afrondende, fase. Hofje van Loo (Barrevoe- Op 22 mei is het startsein gegeven voor het herstel van testraat 7) dit hofje. Tuinen van de hofjes In overleg met Monumentenzorg Haarlem is door de Dienst Hout en Plantsoenen een onderzoek ingesteld naar de tuinen van een aantal hofjes. De conclusies van het onderzoek geven geen opwekkend beeld van de situatie; niet alleen is van de oorspronkelijke tuinaan leg vaak weinig over, maar door de weinig planmatige aanpak is bijna overal een zelfde middelmaat ontstaan van een grasveldje, een boompje met wat perken. Ge zien het toeristisch en cultuurhistorisch belang van de hofjes is dit een weinig positieve situatie. Weliswaar is Hofje van Oorschot (Kruisstraat 44) 187

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 189