staat. Met een aannemer een plan voor de meest nood zakelijke verbeteringen bedacht en naar monumenten zorg gestapt. De dienst houdt niet van half werk: alle kozijnen en ramen moesten worden vernieuwd en zowel voor- als achtergevel moesten gedeeltelijk worden afgebroken en gedeeltelijk worden opgemetseld. En zo is het ge beurd. Nadat de subsidie was toegezegd (60 rijk, 6 provincie) werd in 85 de achtergevel en in '86 de trapgevel aangepakt. Het eindresulaat is, het moet gezegd, fantastisch! Buurman noemt ons huis 'de pa rel van de gracht'. Met de gevolgde werkwijze zijn we achteraf niet zo blij. Er is namelijk vooraf een compleet plan opge steld, zonder dat vooronderzoek was gedaan. Dat had een aantal gevolgen: 1. de meeste kozijnen bleken omtimmerde kruiskozijnen te zijn, waarvan sommige nog redelijk waren. In de fabriek lagen de nieuwe i8e-eeuwse ramen en kozijnen echter al klaar, dus moest alles er toch gewoon uit. 2. De bovendorpel van een benedenkozijn bleek onderdeel te zijn van een prachtige eikenhouten strijkbalk (dit kan er overigens op wijzen dat het een i6e-eeuws pand is en niet een iye-eeuws, zoals op de monumentenlijst staat). Om de zelfde reden als 1. moest deze balk worden verzaagd. 3. De achtergevel was zeer snel afgebroken, de voor gevel echter bleek buitengewoon stevig, ondanks de scheef stand. Afbraak was wellicht niet nodig geweest. Hun eindconclusie is: Een en ander was misschien an ders gelopen indien we op het idee waren gebracht een architect in de arm te nemen. Dit laatste kan van de kant van Monumentenzorg Haarlem slechts ondersteund worden, indien het al thans een ter zake kundige architect betreft. Restauratiewerk is en blijft een specialistische aange legenheid, waarbij een goede architect zich dubbel en dwars terugverdient. Huis ter Kleef (Franke- Na een kleine 20 jaar als restaurant te hebben gefun- straat 35-37) geerd onder de naam 'De Lantaern' maakte een fail- lisement een einde aan dit gebruik van de panden Fran- kestraat 33 tot en met 39. Bij de start hiervan is door het toenmalige hoofd van Monumentenzorg Haarlem, Corneille F. Janssen, uitgebreid stilgestaan, niet in de laatste plaats omdat het geen geringe opgave was om van een volledig geruïneerd pand een groot, schoon, sterk en weldoortimmerd huis terug te krijgen zoals 190

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 192