waardoor de entree van de stad vanaf de Raaks er be paald fraaier op is geworden. Carré Heiliglanden Het project 'Carré Heiliglanden' omvat een aantal panden, die in de periode 1984-1986 hersteld werden. Het betrof Groot Heiligland 34 en 36, Ravelingsteeg 3, 9 tot en met 13 en Klein Heiligland 49. Van de zeven objecten, die in aard, gebruik en leeftijd nogal uiteenliepen, waren er drie die als monument waren geregistreerd. Eén huis, Groot Heiligland 34, dateerde uit de 17de eeuw. Het jongste pand was Klein Heilig land 49, dat in 1920 nieuw werd gebouwd. De overige dateerden uit de 19de eeuw. Dank zij het uitgebreide archiefonderzoek van W. den Heijer, werkzaam bij Monumentenzorg Haarlem, kon een tipje van de bewoningsgeschiedenis van dit stukje binnenstad worden opgelicht. Op deze plaats zal hier niet uitvoerig verslag van worden gedaan, maar begin 1987 zal een boekje verschijnen dat het Carré Heilig landen als onderwerp heeft. Daaraan is medewerking verleend door de projectorganisatie en de afdeling Voorlichting van het stadhuis, bewoners van het Carré, de stadsarcheoloog en Monumentenzorg Haarlem. Uit het onderzoek bleek dat in dit stukje Haarlem de belangrijkste veranderingen tijdens de 19de eeuw plaatsvonden. De aanwezigheid van het grote binnen terrein zal daarbij een bepalende rol hebben gespeeld. Met name de familie Feije heeft tijdens de vorige eeuw een gedeelte van de Ravelingsteeg van aanzien doen veranderen. Zij bouwden daar twee woningen en twee koetshuizen. In 1920 werd daar een derde koetshuis aan het Klein Heiligland aan toegevoegd. Uitgezon derd het huis Ravelingsteeg 3 zijn alle zes objecten in eigendom geweest van enige generaties Feije. Ter gelegenheid van de oplevering werd door de anwb een monumentenbordje ter beschikking gesteld dat aan de zijgevel van het hoekpand Ravelingsteeg/Groot Heiligland 36 werd bevestigd. Daarop staat onder an dere te lezen dat hier vroeger de stalhouderij van J. G. Feije gevestigd was. Op 10 maart 1986 onthulde wethouder A. van Schooten dit bordje als feestelijke handeling bij de officiële heringebruikname van de herstelde panden. Nu zijn alle panden in het bezit van de gemeente Haar lem, die Monumentenzorg Haarlem opdracht heeft ge geven het herstel te verzorgen. Evenals de familie Feije toen, bepaalde de huidige eigenaar, de gemeente Haar- 192

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 194