denis van het pand, waarin zij niet alleen een groot deel van haar leven heeft doorgebracht maar ook is geboren, de eerste stap naar het gemeente-archief ge zet alwaar, zoals zij zelf in haar verslag schrijft, een nieuwe wereld voor haar openging. Met de hulp van medewerkers van het archief ontslo ten zich voor de ogen van mevrouw T. Vroegh-de Haan bijna vier eeuwen geschiedenis, die in de start betrek king hadden op de panden Zijlstraat 96-100, maar waarvan zij uiteraard alleen die van nr. 100 voor haar rekening nam en die van nr. 98 zodra er sprake was van een gecombineerd eigendom. Uit de rekening van de rentmeester van de geestelijke goederen uit 1592 blijkt dat de eigenaren van de pan den die grenzen aan 't Pand (zijstraat van de Zijlstraat naast de Lieven de Keyvleugel van het stadhuis) elk een stukje grond kopen dat aan de achterzijde aansluit aan hun perceel en dat oorspronkelijk hoorde aan het convent van de Predikheren. Opgravingen van enkele jaren geleden hebben de theorie bevestigd dat zich in de grond nog de restanten van de fundamenten bevin den van de kloosterkerk, die zich voor die tijd hier heeft bevonden en waarvan een deel van de buiten muur nog altijd zichtbaar is aan de Pand-zijde van de kloostergangen. Op nr. 100 woont in die tijd Frans Grebber en zijn buurman van nr. 98 is Jan Harmens- zoon, die dit pand op 20 januari 1593 van Ponciaen IJsbrantszoon heeft gekocht, en vervolgens in 1606 ook nr. 100 verwerft. In haar rapportage van het onderzoek maakt mevrouw Vroegh melding van een hypothese dat deze Jan Har- menszoon nr. 100 heeft laten afbreken en het huis met de huidige gevel heeft laten bouwen; jammer genoeg is er tijdens de restauratiewerkzaamheden geen bouw historisch onderzoek aan het pand verricht waardoor deze hypothese niet verder onderbouwd kan worden. Met tussenpozen van ca. 30 jaar gaat het pand vervol gens in andere handen over: 1628 - Pieter Wouterszoon Buttinga ï653 - Catharina Dammes van der Horn, weduwe van Jacobus Buttinga 1687 - Johannes Soudaan 1718 - Jan Masuur (vleeshouwer) gehuwd met Maria de Ridder 1739 - Maria de Ridder hertrouwt met Joachim Ro- des, eveneens vleeshouwer 1742 - Joachim Rodes wordt na het overlijden van Maria de Ridder eigenaar 201

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 203