Al spoedig echter werd geconstateerd dat de beelden, na restauratie, niet meer op de attiek konden terug keren. Het hout was op tal van plaatsen zo ernstig ver weerd en aangetast dat alleen nog aan een museale opstelling kon worden gedacht. Gezien de bijzondere en waardevolle betekenis van deze beelden in de ar chitectonische compositie van het gebouw werd beslo ten twee nieuwe beelden, dit keer in hardhout (teak), te vervaardigen. De opdracht daartoe werd eveneens aan Hoeffnagel toevertrouwd. Op 22 oktober 1986 werden de nieuwe beelden op hun plaats gehesen waarmee een vertrouwd beeld aan het Spaarne hersteld werd. De oorspronkelijke groep zal na restauratie weer naar Haarlem terugkeren. Zo hoort dat ook. In een der kloostergangen van het stadhuis zullen ze een plaatsje krijgen. Dit keer lager bij de grond. Frans Halsmonument Een vierde, voor Haarlem zeer betekenisvolle, beelden groep dreigde in eerste instantie in het geheel uit Haar lem te verdwijnen. Het Frans Halsmonument in het Florapark stond de uitbreiding van de zuid-tangent in de weg. Al jaren spoedde het verkeer zich langs Hals zonder zich om zijn aanwezigheid te bekommeren. Een enkeling schoot in de haast in het perkje rondom het monument, daarbij gedeelten van de Jugendstil-afras- tering vernielend. De gevolgen van dergelijke voituris- tische vrijages konden evenwel dank zij kundig smids- werk weer worden hersteld. Onherstelbare schade dreigde echter toen men de zuid-tangent min of meer door Hals projecteerde. Zijn aanwezigheid, onlos makelijk aan het Florapark verbonden, werd niet lan ger meer op prijs gesteld. De keuze tussen verkeer of cultuur dreigde, zoals zo vaak, in het voordeel van de weggebruiker gemaakt te worden. Alsof deze niet naar de omgeving kijkt, maar met de blik gefixeerd op het asfalt en de verkeerslichten door z'n omgeving voort snelt. Kortom, Hals dreigde een halszaak te worden. De geschiedenis van het monument is terug te voeren tot 1894. Het Florapark bestond toen al. Dat werd in 1881 naar ontwerp van de tuinarchitect L.P. Zocher- zoon van de beroemde tuinarchitect J.D. Zocher- aangelegd. Het Florapark is genoemd naar de klassie ke Romeinse godin 'Flora', godin van de bloemen, van wege de voor Haarlem florerende bloemencultuur. De karakteristieke villabebouwing rondom dit park da teert uit de periode rondom 1900. 210

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 212