8, vanwaar hij vorstelijk uitzicht op het monument zou hebben. Hij was ook degene die in 1914 het initiatief nam tot het bouwen van de stadsschouwburg aan het Wilsonsplein, waarvan hij ook de bouwkosten voor zijn rekening nam. Nadat de financiële kant van het op te richten Frans Halsmonument rond was volgde overleg met het stads bestuur over de toestemming tot het aanbrengen van het monument en de plaats waar het moest worden opgericht. Alle kosten kwamen ten laste van het Comi té. Bij raadsbesluit van 12 januari 1898 werd als plaats het Florapark aangewezen, overeenkomstig het voor stel van het Comité. Bovendien werd besloten het standbeeld, zodra het ter plaatse zal zijn opgericht in eigendom en onderhoud voor de gemeente over te nemen. Vervolgens werd een prijsvraag uitgeschreven. Op 1 december 1898 waren 16 ontwerpen binnengekomen bij het Teylers Museum, van waaruit de prijsvraag plaatsvond. De eerste prijs werd toegekend aan de beeldhouwer Henri A. Scholtz, afkomstig uit Amster dam. Het prijswinnende ontwerp werd ter beoordeling aan de gemeenteraad aangeboden, die bij raadsbesluit van 27 september 1899 daaraan haar goedkeuring hechtte. Op 14 juni 1900 werd het monument officieel aan de gemeente overgedragen. Tal van festiviteiten vonden naar aanleiding daarvan plaats op de Grote Markt, in de Grote of St.-Bavo Kerk en in het stadhuis. Een groots opgezette optocht met onder andere praal wagens voerde vanaf de Grote Markt naar het Flora park, waar het standbeeld door koningin Wilhelmina onder grote belangstelling werd onthuld. Het monument heeft een totale hoogte van circa 7 me ter en staat op een bordes van 4.30 meter in het vier kant met rondom drie treden. Het voetstuk is vervaar digd uit geelkleurig, Beiers graniet waarop het bronzen beeld van Frans Hals staat. Aan weerszijden van het voetstuk zijn twee vrouwenfiguren eveneens uitge voerd in brons - die de 'schilderkunst' en 'Flora' voor stellen. In het oorspronkelijke ontwerp was 'Flora' ver vangen door de 'Beeldhouwkunst'. Aan 'Flora' werd echter de voorkeur gegeven gezien het gegeven 'Haar lem Bloemenstad' en de naam van het Florapark. Het perk, waarin het monument was opgesteld, werd omge ven door een sierlijk smeedijzeren hekwerk met Ju- gendstil-motief. 212

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 214