Het plaatsen van dergelijke monumenten is typerend voor de 19de eeuw. In tegenstelling tot andere steden, zoals bijvoorbeeld Amsterdam en Den Haag, bezit Haarlem slechts twee van dergelijke monumenten, te weten het monument van Lourens Janszoon Koster op de Grote Markt en het Frans Halsmonument in het Florapark. Kenmerkend voor deze monumenten is dat ze vrij staan in de ruimte en omgeven zijn door een hekwerk. Het monument van Koster is een aantal keren ver plaatst in verband met reorganisaties van de markt zelf. Het Frans Halsmonument staat nog altijd op de oorspronkelijke plaats. Evenwel werd dat twee keer be dreigd. In de zestiger jaren gingen stemmen op om het beeld te verplaatsen naar het Frans Halsplein. Men vond de naam van het Frans Halsplein beter bij het monument passen dan dat van het Florapark. Deze kortzichtige gedachte moet toen zijn ontstaan zonder kennis van de voorgeschiedenis. Gelukkig werd aan dit 'idee' geen uitvoering gegeven. De kosten van verplaat sen bleken veel te hoog. Bovendien lukte het niet het monument in z'n geheel te verplaatsen omdat het transport niet onder de spoorwegviaducten door kon. De tweede keer dat verplaatsen ter sprake kwam was in verband met de verbetering van de verkeersvoorzie- ningen betreffende de zuid-tangent. In eerste instantie was het monument gewoon weggedacht. Op die ge dachte werd echter al spoedig teruggekomen. Het idee van een Florapark zonder Frans Hals was ondenkbaar. Het verplaatsen naar het meer zuidelijk gelegen perk tegenover de Florastraat bleek een redelijk alternatief. Het verplaatsen bleek, zo goedkoop mogelijk uitge voerd, nog altijd neer te komen op een bedrag van circa 170.000,Ook dat ging dus niet door. Uiteindelijk werd besloten Hals te laten waar hij was. Evenwel ont kwam hij er niet aan dat het perkje aan z'n voeten werd verkleind. Zodoende werden de noodzakelijke cen timeters gewonnen om het verkeer aan slechts een zij de van het monument te laten voortrazen. Hals schijnt daarin te berusten. Vijf jaar ANWB- Het is al weer vijf jaar geleden-op 27 maart 1981 monumentenborden in om precies te zijn dat in Haarlem het eerste anwb- Haarlem monumentenbordje werd onthuld. De heer G. L. van Noort, toen wethouder van onder andere monumenten zorg, verrichtte de feestelijke handeling. Het aanbrengen van deze zogenaamde monumenten- 213

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 215