bordjes is een initiatief van de anwb. Sinds 1935 zijn in Nederland op veel monumenten dergelijke bordjes aangebracht. De bordjes uit de beginperiode waren geëmailleerd en daardoor kwetsbaar. Van dit type zijn er-over heel Nederland verspreid - ruim 200 aange bracht. Vanaf 1977 werden de borden vervaardigd van hout met ingegraveerde teksten. De laatste tijd wordt kunststof toegepast omdat dit materiaal beter tegen verwering en beschadiging bestand is. In 1981 werden vijftig Haarlemse monumenten van een monumentenbordje voorzien. In het Jaarboek Haerlem 1981 zijn de daarop voorkomende teksten vermeld. Driejaar later-in 1984-werd Haarlem op nieuw in de gelegenheid gesteld een aanvullend aantal bordjes te verzorgen. Nu konden alle molens en een aantal jonge monumenten van begeleidende teksten worden voorzien. Bovendien was de anwb bereid om in de binnenstad een aantal grotere borden-zogenaamde informatiepanelen-te plaatsen. Die aan het stadhuis en de Grote of St.-Bavo Kerk zijn daarvan een voor beeld. Ook dit keer verzorgde de Vereniging 'Haerlem' in samenwerking met Monumentenzorg Haarlem de teksten en werden er 24 kleine bordjes en twee infor matiepanelen aangebracht. Het informatiepaneel over het stadhuis werd op 24 januari 1986 door de toenmali ge wethouder monumentenzorg, de heer A. F. Kraak, ter afronding van de restauratie feestelijk onthuld. Hierdoor werd Haarlem de stad in Nederland met het grootst aantal ANWB-monumentenborden. Spaarndam vierde haar 700-jarig bestaan in 1986. De Vereniging 'Haerlem' zocht naar een mogelijkheid dit feestelijk gebeuren te gedenken in de vorm van een geschenk. In overleg met de anwb, de Dorpsraad Spaarndam, de Stichting Spaarndam 700 en Mo numentenzorg Haarlem werd gekozen voor het aan brengen van monumentenbordjes en informatiepane len in Spaarndam. Bij de voorgaande twee series was Spaarndam nog niet opgenomen. Het jubileum vormde een goede aanleiding alsnog in deze leemte te voorzien. In een gedeelte van de kosten werd door de Vereniging 'Haerlem' bijgedragen als geschenk aan Spaarndam. Het Zimmermanfonds van de anwb leverde het restant van de ontbrekende geldmiddelen. Het resultaat van deze samenwerking is een aantal van 17 monumenten bordjes en twee informatiepanelen. De teksten voor deze borden werden verzorgd door de Spaarndamse

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 216