historicus G. v.d. Beidt, de coördinatie en vormgeving lag in handen van architect K. de Boer en de borden zijn belangeloos aangebracht door het aannemingsbe drijf voorheen Tiggelmans eveneens uit Spaarndam. Het eerste informatiepaneel-over het ontstaan en de geschiedenis van Spaarndam-werd op 6 september door burgemeester mevrouw mr. E. M. A. Schmitz on der veel belangstelling onthuld. Het Koor bracht ter feestelijke opluistering onder andere het Spaarndamse volkslied ten gehore. Haarlem waarvan Spaarndam officieel deel uit maakt-is vijfde monumentenstad van Nederland en beschikt momenteel over 91 monumentenborden en vier informatiepanelen. Dat is het resultaat van vijf jaar nauwe samenwerking tussen de Vereniging 'Haer- lem', monumentenzorg Haarlem, de plaatselijke vvv en-niet te vergeten-de anwb. Onderstaand volgen de teksten zoals die op de tweede en derde serie mo numentenborden te lezen zijn, alsook die van de infor matiepanelen: Haarlem Bakenessergracht 33: Statie van St. Anna en St. Ma ria. Achter dit oorspronkelijk uit de 17de eeuw da terende woonhuis is een schuilkerk. Gesticht in 1636 door Pastoor A. A. Bloemert. Later kerk van de Oud- Katholieke Gemeente. Tot 1937 als zodanig in gebruik geweest. Toegang tot de kerk in de Kokstraat via de Bloemertpoort'. Damstraat 21: Teylers Fundatiehuis. Woonhuis van de zijdefabrikant Pieter Teyler van der Hulst (1702- 1778). Bij testament bestemde hij een groot deel van zijn vermogen voor de bouw van een museum (ingang Spaarne 16) achter zijn woonhuis. Gevel met zand stenen platen bekleed. Florapark: Frans Hals (ca. 1580-1666). In 1900 werd dit standbeeld voor deze beroemde i7de-eeuwse Haar lemse schilder onthuld. Het was een geschenk van J. Krol, een der bewoners van het Florapark. Gemaakt door H. A. Scholtz (1868-1910). Gierstraat 3: Drogisterij A. J. van der Pigge. 'Klein Duimpje en de Reus'. Bij de bouw van het warenhuis van V&D in 1930-1934 bleef dit pand als enig restant van de oorspronkelijke bebouwing op deze plaats be houden. Beroemd voorbeeld van een winkelier die van geen wijken wist. 215

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 217