er ooit nog exemplaren gevonden zullen worden. Zij zouden een goed inzicht geven in de activiteiten van mensen als Barthelmees. Behalve de gortersvrouw had Barthelmees nog een aantal zieken behandeld. Een Claes Gerritsz. van Aals meer, die buiten de Schalkwijkerpoort woonde, had hij voorgeschreven 's morgens en 's avonds het Onze Va der, Wees gegroet, de geloofsbelijdenis, het Evangelie van Johannes21) en enkele bezweringsformules te le zen, en briefjes met beschermende spreuken bij zich te dragen. Verder had hij Claes een drank gegeven, waarvan deze alleen maar zieker geworden was. Bar thelmees' remedie was een uitgebreidere behandeling geweest. Hij had a raison van 30 gulden voor Claes 'een pot gekookt'. Dat wil zeggen, hij had in een pot wat afgeknipte hoofdharen en teennagels van Claes meegekookt. Vervolgens had hij met spelden of naal den in deze nagels geprikt. Bovendien waren onder de pot vijf spijkers in het vuur gegloeid, waarop hij met een tang geslagen had. De bedoeling van dit alles was dat degenen die Claes zijn ongemak aandeden net zo gepijnigd zouden worden als de nagels en de spijkers.22) Verder had Barthelmees een Pieter Enten belezen, die daardoor tot raserye en cranckhooffdicheyt gecomen was en in het dulhuis gebracht moest worden. Ondanks dit weinig bevredigende resultaat had hij van Pieters vrouw 45 gulden geïnd voor de genoten behandeling. De vrouw van Gerrit Arentsz. van Aalsmeer was na door hem belezen te zijn onder verdachte omstandig heden gestorven. Voor nog meer belezen personen ver wijst de schoutsrol naar de (niet bewaarde) confessie van Barthelmees. Bartelmees werd zwaarder gestraft dan de andere wi chelaars. Behalve de gebruikelijke schavottering en verbanning moest hij een boete van 60 gulden betalen. Indien hij niet kon betalen binnen de drie dagen die 1 hem binnen Haarlem nog vergund waren, dan werd hij i zes weken op water en brood opgesloten. Was ook die termijn verstreken zonder dat hij dit bedrag kon vol- doen, dan zou hij in het openbaar gegeseld worden. Een omstandigheid, die de Haarlemse processtukken 1 ondanks hun uitvoerigheid niet noemen, zou deze t zware straf kunnen verklaren. Deze zelfde Barthel- 1 mees Cornelisz. was in 1596 in Amsterdam al in aanra king geweest met de justitie, omdat hij in het geheim f een mis had gecelebreerd. Hem was toen ook gevraagd 21

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 23