Koolsteeg 12 t/m 24 Op een terrein, gelegen tussen de Raamsteeg en de Koolsteeg, werd, in verband met verontreinigingsver schijnselen, ca. 75 cm. afgegraven. Doordat bij onder zoek in 1983 aanwijzingen voor de aanwezigheid van een pottenbakkersbedrijf vast kwamen te staan werd het afgraven nauwkeurig begeleid. Er werden vier wa terputten, een beerkelder, zes beerputten, drie tonput- ten en een afgepaalde schervenberg aangetroffen. Da tering van de vondsten: 16de t/m 20ste eeuw. Opmer kelijk was de grote hoeveelheid halffabrikaten, mis baksels en ovenonderdelen die gevonden werden. Dit, gecombineerd met de hier en daar aangetroffen flinke concentraties klei, doet vermoeden dat binnen het be treffende bouwblok een pottenbakkersbedrijf aktief geweest moet zijn. Jansweg 9-15 (a.w.h.) Bij een stratigrafisch onderzoek op de oostflank van de strandwal werden sporen van prehistorische bewoning aangetroffen uit de late Steentijd, ca. 1800 v. Chr. Er werden twee door stuifzand van elkaar gescheiden akkerlagen aangetroffen. In deze akkerlagen waren duidelijk ploegsporen waarneembaar. Bijna alle vond sten zijn uit beide akkerlagen afkomstig. Het meren deel van het gevonden aardewerk is van het Klokbeker type, een enkele van het Wikkeldraadtype. Ook werd vuursteen gevonden; diverse knoopschrabbers en vele afslagen. Opmerkelijk was een ca. 2,5 cm lange pijl punt. Aardewerk en vuurstenen werktuigen werden ter plekke vervaardigd. In de akkerlagen werden ook grep pels en kuilen waargenomen waaronder enkele paalkui- len. Het aantal paalkuilen was echter te gering om Vuurstenen pijlpunt, lengte 2,2 cm, Jansweg 9-15 (foto Open bare Werken, Jos Fielmich). 230

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 232