Monumentenbeleid Zoals bij iedereen bekend zal zijn staat onze vereniging voor alles wat met monumentenzorg te maken heeft. Al jaren pleiten wij voor een actief beleid inzake de bescherming van de monumenten, hetgeen alleen mo gelijk is als aan een aantal zaken is voldaan. De belang rijkste daarvan is het instellen op gemeentelijk niveau van een monumentenverordening. Op basis daarvan is het pas mogelijk een monumentencommissie in het le ven te roepen die als opdracht krijgt het opstellen van een nieuwe monumentenlijst. In 1986 is er helaas nog steeds geen verordening tot stand gekomen, ondanks aandringen van onze en allerlei andere kanten. Wij hopen dat het in 1987 wel zal lukken, zodat het moge lijk wordt een goed en consistent monumentenbeleid te gaan voeren waaraan 'Haerlem' haar steentje kan bijdragen. Provinciale plannen aan Het provinciaal bestuur van Noord-Holland openbaar de Paviljoenslaan de dit jaar een plan om ten behoeve van de uitbreiding van de griffie enkele nieuwe kantoorpanden en een par keergarage te bouwen. Het complex zou aansluitend aan het Paviljoen Welgelegen komen te liggen, langs de Paviljoenslaan en de Kleine Houtweg. Twee ar- chitectenbureau's hebben ieder een ontwerp gemaakt dat in beide gevallen echter de sloop van een tiental monumentale negentiende-eeuwse villa's betekent. Onze vereniging acht de randen van de Haarlemmer hout van een groot belang en heeft een aangeboden bestuurszetel in de Stichting Welgelegen geaccep teerd. Ons bestuurslid A. G. van der Steur heeft na mens 'Haerlem' zitting genomen en werd prompt tot voorzitter benoemd. Op 25 november organiseerde de Stichting Welgelegen een zéér bijzondere protest avond die op hoog niveau uiting gaf aan de ongenoe gens die er bestaan rond de groei-drang van de provin cie. De avond was rijkelijk voorzien van cultuur, mu ziek en cabaret en heeft landelijk aandacht gekregen via dag- en weekbladen en via een uitstekende do cumentaire in het n os-programma Van Gewest tot Ge west. Niet alleen vanwege de kritiek op de plannen worden de verrichtingen van de stichting met grote aandacht gevolgd, maar vooral vanwege de zeer bruik bare alternatieve plannen die ze heeft aangereikt en die nu op ambtelijke niveau worden bestudeerd door de provincie en de gemeente Haarlem en grote kans van succes schijnen te gaan maken. Waarmee de Stich ting Welgelegen aantoont dat het niet alleen belangrijk 236

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 238