tember over 'Enkhuizen, toen en nu'. Er werd aan dacht besteed aan de economische en topografische ontwikkeling van Enkhuizen en er was een dia-impres sie van de huidige situatie, waarin natuurlijk veel histo risch schoon werd getoond. Zaterdag daarop vond de excursie zelf plaats met een kleine vijftig deelnemers. Het stralende nazomerweer zorgde ervoor dat er extra kon worden genoten van het monumentale Enkhuizen. Vooral het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum was meer dan de moeite van het deelnemen aan de excursie waard! In geheel Nederland werd in het najaar ruim aandacht besteed aan het thema 'Kunst voor de Beeldenstorm'. In het Haarlemse Frans Halsmuseum was een tentoon stelling gewijd aan de prenten van Maerten van Heemskerck. Samenstelster van de tentoonstelling en auteur van het daarbij behorende boek was mevrouw prof. dr. Ilja M. Veldman. Op 30 oktober gaf zij een uiterst boeiende lezing met dia's over de prentkunst van Maerten van Heemskerck. Heemskerck wilde zijn medemensen volgens het humanistische ideaal van de zestiende eeuw kennis bijbrengen, maar hen ook de weg wijzen tot een betere levenshouding. Op voortref felijke wijze belichtte mevrouw Veldman de symboliek die achter ieder detail van de prenten schuil ging. Als vervolg op haar lezing spraken op 17 november de heren Groenveld en Temminck over de Beeldenstorm in Nederland en Haarlem. Dr. S. Groenveld sprak over de 'Achtergronden van de Nederlandse Opstand van de zestiende eeuw'. Op zeer deskundige wijze schetste hij de politieke, religieuze, economische en sociale ont- De burgemeester van Haarlem onthult het \\\v u-informatie paneel op de Westkolk in Spaarndam waarop de geschie denis van Spaarndam in kort bestek staat geschreven. Mede door initiatief van de vereniging 'Haerlem' kwamen deze bor den in Haarlem en Spaarndam te hangen. Links van de burgemeester voorzitter C. van Steijnen. (Foto P. E. M. Hammann) 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 241