wikkelingen die samen met enkele plotselinge gebeur tenissen hebben geleid tot de beeldenstorm van 1566 en de oorlogsvoeringen erna. Ons bestuurslid drs. J. J. Temminck sprak daarna over Haarlem tussen 1550 en 1566 en moest concluderen dat de ergste woelingen aan Haarlem voorbij zijn gegaan en dat er in Haarlem nauwelijks sprake was van beeldenstorm of opstand. De laatste lezing van het jaar werd door drie sprekers verzorgd. Op 16 december traden zij naar voren om te spreken over het verleden, het heden en de toekomst van het Klokhuisplein en omgeving, het Enschedé- Complex. Wederom sprak bestuurslid Temminck, deze maal over de buurt tussen het Klokhuisplein en het Spaarne dat vroeger een conglomeraat van straten en stegen was met huizen, huisjes en ambachtelijke bedrijfjes. De heer ir. K. J. Schell vertelde over de geschiedenis van het bedrijf Joh. Enschedé en Zonen. Sinds de be drijfsvestiging aan het Klokhuisplein, in het midden van de achttiende eeuw, zijn er ongeveer 10.000 m2 grond bebouwd. Nu is deze ruimte te klein geworden en staat het bedrijf voor de vierde en laatste fase van de verhuizing naar het nieuwe Enschedé-Complex in de Waarderpolder. De Haarlemse stadsarchitect ir. L. C. Röling benaderde het complex vanuit de stede- bouwkundige hoek. De ondoordringbare gevelwand en de gebouwen erachter zijn deels rijp voor de sloop ter wijl andere uit architectuurhistorisch oogpunt behou den moeten blijven. Met als uitgangspunt het hand haven van de waardevolle gebouwen en gebruik makend van de ideale ligging in de binnenstad is juist deze plek gekozen als situering voor het Nederlands Foto- Grafisch Centrum! De heer Röling vertelde hoever het met de plannen voor dit centrum stond en schetste in woorden wat er allemaal te vinden is als straks het centrum gerealiseerd zal zijn. De avond met de blikken gericht op het verleden, het heden en de toekomst, vormde een waardige afsluiting van ons verenigingsjaar! 1 f 240

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 242