b. m. j. speet Historische Werkgroep Haerlem Het jaar 1986 is in de annalen van de Historische Werkgroep bijgeschreven als het Spaarnejaar. In 1985 bereikte ons een verzoek van de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland om medewerking te ver lenen aan de voorbereiding van een in 1987 te houden tentoonstelling over de geschiedenis van de rivier het Spaarne en aan het schrijven van een boek dat deze tentoonstelling moet begeleiden. Een tiental leden van de Werkgroep heeft op dit verzoek gereageerd en is aan het werk gegaan. Veel onderzoek moest worden verricht en talrijke barrières moesten worden genomen daar het Spaarne in het verleden nooit onderwerp is geweest van een historische studie. Eind december wa ren de meeste auteurs gereed met hun artikel en kon een redactiecommissie aan het werk om de stukken voor publikatie gereed te maken. Dank zij een royale subsidie van de Stichting Historisch Museum konden de auteurs hun onderzoekskosten declareren, een voor de Werkgroep ongekende luxe. Al in de loop van 1986 begonnen we te denken aan nieuwe projecten. Drie voorstellen werden gepresen teerd, waarvan er inmiddels twee concrete vormen hebben aangenomen. In de eerste plaats willen wij aan dacht schenken aan de geschiedenis van het Burgwal- gebied tussen 1350 en 1945. De ervaring heeft geleerd dat er in Haarlem veel aandacht bestaat voor de ge schiedenis van 'typische' Haarlemse buurten en wij ken. De hoge verkoopcijfers van werken over de Leidse Vaart en Schalkwijk hebben dit onder andere aange toond. Een groep van zes personen is thans bezig met een onderzoek naar de sociaal-economische geschie denis van het Burgwalgebied. Bovendien zijn enige le den op pad om 'oud-Burgwallers' te interviewen en par ticuliere fotocollecties op te sporen om materiaal te verzamelen. In de loop van 1987 en 1988 hopen wij de resultaten in twee delen van de Haarlemse Miniaturen reeks van de uitgeverij de Vrieseborch te publiceren.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 244