Elke keer is zo'n feestelijke bijeenkomst weer een ge weldige belevenis, waarbij op ongedwongen wijze het bestaan van de Haarlemse hofjes voor het voetlicht wordt gebracht en het belang van de hofjes voor de stad Haarlem nog eens wordt onderstreept. Op deze wijze wordt de aandacht voor de hofjes vastgehouden. Dat al die aandacht het bestuur ook wel eens zorgen baart, is gelegen in de soms minder plezierige gevolgen voor de bewoners en bewoonsters van de hofjes. De hofjestochten en de massale toeloop bij grootscheepse manifestaties als 'Haarlem open stad' hebben nog eens bevestigd dat een bepaalde opdringerigheid van-een overigens meestal gering deel van-het publiek niet al tijd even goed valt. Graag wil het bestuur ook op deze plaats nog eens begrip vragen voor de privacy van de mensen, die op het hofje wonen. Bezichtiging van deze monumenten moet gewoon mogelijk blijven op een har telijke en enthousiaste wijze indien men zich realiseert dat de hofjes bij de stad Haarlem behoren zonder ge meenschapsgoed te vormen. Op deze gemeenschappelijke basis hoopt het bestuur ook zijn inbreng te kunnen behouden in de vele activi teiten die nog zullen gaan voortspruiten uit de in het verslagjaar opgerichte Stichting Haarlem Promotie. Want buiten kijf blijft natuurlijk staan, dat de grote belangstelling voor de hofjes door alle betrokkenen bij zonder op prijs wordt gesteld en ook zonder meer moet worden vastgehouden. Iets waar het bestuur ook dierbare herinneringen aan bewaart, is de in 1986 al weer voor de derde keer geor ganiseerde Historische Jaarmarkt. Net zoals zo vele andere instellingen heeft ook de hofjeskraam zich mo gen verheugen in een bijzonder grote toeloop van geïn teresseerden. Dit alles tezamen werpt wel eens de vraag op of er ook een vriendenkring van de Haarlemse hofjes is c.q. zou moeten zijn, waar men lid van kan worden. Dit is (voor lopig?) niet het geval en wel omdat het eigenlijk niet goed uitvoerbaar is om jaarlijks specifieke en afwis selende hofjesevenementen te organiseren. Toch wil het bestuur geïnteresseerden gaarne wijzen op een mo gelijkheid om uiting te geven aan hun belangstelling voor de hofjes, te weten die van een storting van een financiële bijdrage in het 'Restauratiefonds Haarlemse Hofjes'. Dit fonds is bestemd om de hofjesbesturen fi nancieel te ondersteunen in hun restauratieplannen 251

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 253