hoogst dankbaar geweest. Zo kreeg hij de gelegenheid na de lagere school de hbs te volgen. Maar zelfs met dat diploma op zak was het in de crisistijd niet makke lijk aan de slag te komen. Hij was niet bang om vuile handen te krijgen en pakte het werk aan dat er wèl was: bollen pellen. Bij de firma waar hij werkte kreeg hij later de gelegenheid de boekhouding te doen. Om zich daarin verder te bekwamen haalde hij 's avonds het boekhouddiploma. De oorlog deed het bedrijf echter de das om en Leo moest uitzien naar iets anders. In die tijd kende hij Bep Kreijger al en hij kon komen werken bij het trans portbedrijf van haar vader. Daar leerde hij de knepen van het cargadoorsbedrijf: vracht wegbrengen graag, maar ook zorgen voor een vracht terug. In de oorlogs jaren was dat niet zo eenvoudig, maar na de oorlog kreeg hij volop de gelegenheid internationale transpor ten te organiseren. Van huis uit kerkelijk Nederlands Hervormd en po litiek van Christelijke Historische signatuur besloot hij toch met Bep, met wie hij in 1942 trouwde, mee te gaan naar de Gereformeerde Kerk en zijn politieke ideeën vond hij terug in de beginselen van de Anti Re volutionaire Partij. Hij werd lid en bestuurslid van een kiesvereniging en met de drang van Leo naar actie rol de hij al gauw in andere bestuursfuncties in breder verband. Dat mondde uit in het raadslidmaatschap van de ge meente Haarlem: op 1 september 1965 werd hij als zodanig voor de Protestants Christelijke Groepering geïnstalleerd. Hij kreeg zitting in tal van commissies van advies en bijstand, waarvan die op sociaal gebied en op het terrein van maatschappelijk werk zijn bijzon dere aandacht hadden. In december 1972, halverwege de zittingsperiode, werd hij, omdat mijn vader, D. A. J. Spek, afscheid nam, zijn opvolger als wethouder. Dat betekende dat hij de portefeuilles van financiën en van sociale zaken ging beheren. Maar Leo was geen man van financiële lange-termijnplanning; de in hem borrelende daden drang was gericht op het direct helpen van mensen: bejaarden, daklozen, buitenlandersHoe konden ze op korte termijn en zo goed mogelijk geholpen worden. Voor de talrijke instellingen voor maatschappelijk werk bleek coördinatie nodig en de commissie die hier voor in het leven werd geroepen droeg zijn naam: de commissie-Van den Berg.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 256