Bedrijfspensioenfonds en van de Risicogroep van de Suikerverwerkende Industrie. De betrokkenheid, die Martien van Buren gevoelde bij de Nederlandse cacao- en chocolade-industrie, wordt uiteraard verklaard door de maatschappelijke positie, die hij zo vele jaren heeft bekleed: in 1945 in dienst getreden van het in 1902 opgerichte Haarlemse bedrijf Cacao Chocoladefabriek 'Union' n.v., werd hij in i960 tot algemeen directeur van deze fabriek be noemd en, na zijn pensionering in 1980, tot gedele geerd commissaris. Maar zijn belangstelling en zijn activiteiten reikten verder. Zo was Martien van Buren vele jaren bestuurs lid van de Haarlemse Kamer van Koophandel als afge vaardigde van de industrie en hiertoe voorgedragen door de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (vno). Hij was actief in verschillende bestuurs functies bij de Koninklijke Roei- en Zeil-vereniging 'Het Spaarne', lid van de Wedstrijdcommissie van de Nederlandse Zeil- en Roeivereniging en, vanaf 1953, kamprechter van de Koninklijke Nederlandsche Roei- bond. Bekend is ook dat hij een beslissende rol heeft gespeeld in het aanbieden van het door Kees Verkade gemaakte en aan de gemeente Haarlem aangeboden beeldje van het bloemenmeisje op het Stationsplein. Martien van Buren was, zoals het voorgaande aan geeft, een prominent man. Maar hij was meer dan dat. Het is niet verwonderlijk dat Cor Boos, in zijn artikel in het Haarlems Dagblad naar aanleiding van het over lijden van Martinus Jan van Buren, hem primair be schrijft als een gezien en charmant gastheer, begiftigd met een vriendelijk karakter. In dit opzicht is het ook tekenend dat een aan hem gewijd In Memoriam ein digt met: 'Het overlijden van Martien van Buren be tekent voor velen het verlies van een goed en trouw vriend, een man waarop men nimmer tevergeefs een beroep deed, een man en een vriend waarop men kon bouwen'. In dit verband moet herinnerd worden aan de Martien van Buren uit de bezettingstijd, vooral uit de laatste barre oorlogswinter, toen hij werkte bij het distributiebureau aan de Zijlstraat. Hij had daar wel zoveel carte blanche dat hij soms met gevaar voor eigen leven - meewerkte aan de illegale verstrekking van distributiebonnen en dergelijke ten behoeve van het verzet, van slachtoffers van de bezetters en van andere noodlijdenden. 258

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 260