Martien van Buren heeft geleefd volgens de aan hem door zijn vader, oud-gezagvoerder van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, meegegeven gedragsregels, name lijk die van discipline, plichtsbesef, ijver en eerlijkheid, waaraan Martien door zijn karakter en instelling zelf die van vriendelijkheid en van charme toevoegde. Zo kwam de waardering van de gemeenschap voor het door Martien van Buren in zijn leven gepresteerde tot uitdrukking in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maar wat Martien werkelijk heeft betekend voor allen, die hem hebben mogen kennen, blijkt eerst uit de gevoelens die zijn overlijden bij hem oproept: het gevoel van een groot persoonlijk verlies, het verlies van een goed betrouwbaar vriend. Pieter August Dijkema 19 mei 1903- 2 februari 1986 Een grote schare was op een stralende dag, 7 februari, samengekomen in de aula van de begraafplaats te Heemstede om daarmee te getuigen van respect voor de man, wiens laatste levensjaren een neergang toon den van wat hij in de goede tijd was geweest en had gedaan. Piet Dijkema was inwoner van Heemstede, meer dan 50 jaren, maar hij voelde zich burger van Haarlem. Daar vond hij na een opleiding zijn levenstaak in het uitgeversvak, en wel bij De Erven Bohn in de Franke- straat. Hij zou directeur van deze firma worden om in 1951 dit directeurschap te verwisselen met dat van de Haagse firma Martinus Nijhoff. Hij was geboren in de doopsgezinde pastorie van Winschoten, maar het gezin verhuisde al spoedig naar Hilversum en vandaar naar Rotterdam en Amsterdam. Zijn vader was een gevierd prediker en een godgeleerde van betekenis. In het Doopsgezind Jaarboekje van 1979 heeft Piet Dijkema zijn tijdens de bezetting overleden vader met grote lief de en kennis van zaken herdacht. Bij de De Erven Bohn N.V. kreeg hij te maken met de Tadema's en het zal J. L. Tadema zijn geweest, die in hem een nauwgezette secretaris in het bestuur van de vereniging 'Haerlem' zag voor de vacante post van deze functie, nadat zijn voorganger, Tadema, het voor zitterschap had overgenomen, opengevallen door het overlijden van Vincent Loosjes. Zo werd Dijkema in 1931 secretaris en hij is dat gebleven tot 1955, waarna hij tot 1974 bestuurslid was. 'Haerlem' hield dus nog J. VAN DER LINDEN 259

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 261