Jos Lodewijks 22 december 1915 - 17 november 1986 Op zondag 17 november 1986 overleed in het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam de Haarlemse journalist Jos Lodewijks. Hij was jarenlang-van 1965 tot 1981-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad en de kopbladen daarvan, IJmuider Courant en Bever- wijkse Courant. In 1981 nam Lodewijks afscheid als hoofdredacteur maar na zijn pensionering bleef hij als journalist actief en regelmatig verschenen van hem nog beschouwende artikelen in de krant. Hoewel hij zich bijzonder bij het leven van alledag betrokken voelde, bekeek hij de dingen om zich heen na zijn vertrek bij de krant wat meer uit de verte. Zijn wekelijkse rubriek noemde hij dan ook Op Afstand. Daarin bleef hij vech ten tegen onrecht en hypocrisie. Hij leek zelfs vaak feller te schrijven dan in de laatste jaren dat de jour nalistiek hem nog dagelijks in beslag nam. Jos Lodewijks was 70 jaar toen hij overleed. Hij voelde zich al een tijdje niet goed en degenen die in zijn direc te omgeving verkeerden merkten dat ook, hoewel hij er altijd een meester in was zulke eigen ongemakken te maskeren. Hij wilde daar een ander niet mee lastig vallen. De zware hartoperatie die noodzakelijk bleek, werd voor het lichaam fataal. Maar naar de geest was Lodewijks alweer met plannen, met onderwerpen voor artikelen bezig. Vrijwel tot het allerlaatste moment bleef hij schrijven. Zelfs in het ziekenhuis schreef hij nog een kritisch artikel voor de krant. Lodewijks kwam oorspronkelijk uit Brabant. Hij was daar enkele jaren redacteur van het Eindhovensch Dagblad, maar toen dat als gevolg van maatregelen van de Duitse bezetters in 1941 ophield te verschijnen, trad hij tijdelijk in dienst bij Philips om daar een be- drijfsperiodiek te verzorgen. In het najaar van 1944, toen het zuiden van ons land werd bevrijd, hervatte hij zijn journalistieke werk bij het herrezen Eindhovensch Dagblad. Hij hoopte vurig op een nieuwe toekomst van materiële, maar vooral ook geestelijke wederopbouw na de beledigende bezettingsjaren. Maar de betut teling-zo noemde hij dat zelf-stak in het Brabantse de kop op en Lodewijks wilde er weg en ging elders solliciteren. Zo kwam hij in 1946 in Haarlem terecht, waar hij redacteur werd bij het Haarlems Dagblad. In 1956 werd hij adjunct-hoofdredacteur en negen jaar later volgde zijn benoeming tot hoofdredacteur. Hij zou dat blijven tot zijn afscheid en pensionering in 1981. Jos Lodewijks voelde zich een gedreven journalist en 261

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 263