dan kom je daar helemaal niet aan toe. Een soort fi losofie, de behoefte daaraan voel je in je opwellen. Denkend over het leven, dat hij voor zichzelf niet altijd gemakkelijk maakte, zei hij aan het einde van datzelf de interview: Ik heb het moeilijk, inderdaad. Maar dat benauwt mij niet. Ik vind het niet erg. In welk heilig boek dan ook, of het nu van Allah komt of van Jehova of van God, er staat nergens geschreven dat de mensen het op deze wereld gemakkelijk hebben. Nergens. Wel in die volgende wereld, weet je wel. Ja, deze wereld is niet geschikt om mensen te herbergen. Maar ze zijn er wel. Nou, goed, dan hebben ze het ook moeilijk. Anna Maria Gillia Nierhoff 18 juni 1892- 10 december 1986 Toen mejuffrouw A. M. G. Nierhoff in 1952 om ge zondheidsredenen afscheid nam als chef van de afde ling interne zaken ter gemeentesecretarie van Bloe- mendaal werd haar door de toenmalige burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex de zilveren medaille der ge meente en een oorkonde aangeboden, waarbij vooral haar 'werklust, preciesheid en welwillendheid' werden geprezen. Als hoofdcommies Registratuur en Archief had zij na melijk zoveel eigen initiatief ontplooid dat de gemeen te nu niet alleen een goed geordend gemeente-archief bezat, maar ook een bijzondere collectie historische voorwerpen, herinneringen van oud-Bloemendalers en een fraaie foto-collectie. Door haar speurzin en histo risch besef wist zij vele stukken in particulier bezit los te weken voor de gemeentelijke verzameling. Geboren in Gorinchem, kwam zij in 1917 als steno typiste, zolang een adjunct-commies bij de landstorm diende, op het oude Zocher-raadhuis in Overveen. Vijf endertig jaar zouden in gemeentedienst volgen waarbij zij de ambtelijke ladder steeds hoger opklom. Was zij voor buitenstaanders misschien de deftige dame, wie met haar te maken had wist wel anders. Zij stelde zich altijd zeer bescheiden op en ordende en verzamelde in eerste instantie voor hen die de geschiedenis van deze gemeente wilden beschrijven. Pas na haar pensionering kwam zij daar zelf aan toe, toen zij tot 1957 twee och tenden per week op het raadhuis zich volledig aan de archiefwerkzaamheden kon wijden. Haar eerste studie was gewijd aan het buiten Wildhoef KO VAN LEEUWEN 264

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 266