en zijn bewoners en werd in 1956 door de Vereniging Haerlem gepubliceerd. In 1961 zou zij naar het gelijk namige bejaardentehuis op dit landgoed verhuizen en vandaar uit haar dierbare gemeente nauwlettend in de gaten houden. Haar standaardwerk is zeker Bloemendaal, lanen en wegen, hun naam en geschiedenis (Bloemendaal, 1963), waarin haar encyclopedisch geheugen en grote historische kennis van haar dorp hun weerslag hebben gevonden en dat qua gedetailleerdheid zeker kan wed ijveren met het proefschrift van P. Hoekstra over deze gemeente. Daarnaast publiceerde zij over de wegen- zorg, openbaar vervoer, de hofstede Saxenburg en als laatste in 1974 over de toen gerestaureerde boerderij Veen en Duin. Indirect was zij ook betrokken bij de oprichting van de Stichting Ons Bloemendaal toen zij ageerde tegen de voorgenomen sloop van twee beeldbepalende histori sche pandjes op het Kerkplein. Mejuffrouw Nierhoff overleed op 94-jarige leeftijd op Wildhoef, tussen Veen en Duin en Kerkplein. Zij leeft voort in haar handschriften en publikaties, in boeken kasten en herinneringen. Mocht de gemeente Bloemen daal ooit nog een straat willen vernoemen, dan komt de auteur van 'lanen en wegen' daar zeker voor in aan merking. Dr. Maria Elisabeth Nolte 3 juli 1899- 13 maart 1986 Op 13 maart stierf, 86 jaar oud, mejuffrouw dr. Maria Elisabeth Nolte, die gedurende 23 jaar, waarvan de laatste vier als rectrix, docente is geweest aan het r.k. meisjeslyceum Sancta Maria. Zij was bovendien 17 jaar, waarvan 14 als wethouder, lid van de Bloemen- daalse gemeenteraad voor de Katholieke Volkspartij. Tal van andere functies heeft zij nog bekleed. Zo is zij voorzitter geweest van het curatorium van het Haar lemse avondlyceum, lid van de Onderwijsraad 's- Gravenhage, voorzitter van de commissie Nationale Herdenking Bloemendaal en bestuurslid van de Stich ting Samen Delen, die het vermogen beheert, ten gun ste van ontwikkelingshulp, van haar in 1978 overleden huisgenote prof. Gesina van der Molen. Sancta Maria was nog een pril meisjeslyceum-gym nasium en m.m.s.-toen juffrouw Nolte daar haar in trede deed als docente geschiedenis en duits. De school B. C. SLIGGERS 265

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 267