was in handen van de Zusters Franciscanessen van Heythuysen, de onvergetelijke Zr. Hortense zwaaide daar als rectrix de scepter. Het was nog het oude Sanc- ta-aldus de herinneringen van de latere dr. Nolte - een mooi groot herenhuis met tuin aan de Dreef, een toegangstrap aan de buitenkant met bordes, de 'rostra' voor het afkondigen van officiële mededelingen, geen al te strenge discipline, maar toch zoals het toen hoor de: in de rij naar binnen, zwijgend naar boven, in het vrije kwartier niet buiten het hek, natuurlijk enkel meisjes, het bestaan van jongens werd zoveel mogelijk genegeerd, in de nabijheid van het hek als gevaarlijk beschouwd! In dat sfeertje, typisch Haarlems, een beetje elitair, sterk bepaald door goede smaak en een heel eigen le vensstijl, doordrenkt van roomse manieren, voelde de Amsterdamse juffrouw Nolte zich weldra helemaal thuis. Streng maar rechtvaardig, getuigen nog altijd haar oud-leerlingen, voor pubers geen vrouw om mee te dwepen, een docente die in haar lessen gezag uit straalde en ontzag afdwong, een pedagoge, die niet be lerend optrad, wel uit was op vorming van de meisjes die ze voor zich had, volgens het aloude, klassieke adagium: non scholae sed vitae discimus-wij leren niet terwille van de school maar voor het leven. Ook op Sancta werden het vooroorlogse ritme, de alle daagse regelmaat en orde wreed verstoord, toen Ne derland gebukt ging onder de bezetting door de Duitse barbaren. Die jaren hebben juffrouw Nolte veel pijn gedaan. De Duitse cultuur was haar bijzonder lief en zij gruwde ervan dat juist de Duitsers het Nederlandse gemeengoed onder hun laarzen vertrapten. Zij hoorde wellicht tot de allereersten die in verzet kwamen en inderdaad verzet pleegden. Op een kwade dag is zij, mét Gesina van der Molen, door de Duitsers gearres- teerd, maar niet lang vastgehouden. De Duitsers had- den er geen idee van, wie die twee precies waren en waarom ze waren opgepakt. Niet in het minst ver moedden ze, dat die twee vrouwen onder meer actief waren in de illegale Vrij Nederland-Groep. Na haar vrijlating dook juffrouw Nolte onder om pas na de be vrijding weer op te duiken. In haar onderduikperiode heeft ze bepaald niet stil ge zeten. Ze werd bovendien tot nóg meer nadenken ge dwongen. Zoals het allemaal geweest was, zou het niet meer worden. De nieuwe tijd met zijn veranderende waarden kreeg haar volle aandacht. De weerklank 266

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1986 | | pagina 268